‘1 Nisan’da internet 10 kat hızlanacak’

BTK Başkanı Sayan, “Türkiye’nin geleceğinde telekomünikasyon sektörünün katkısı, düşünülenden daha fazla olacak” dedi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, “Türkiye’nin geleceğinde telekomünikasyon sektörünün katkısı, düşünülenden daha fazla olacak” dedi.

Vodafone’un bu yıl “Dijital Dönüşümün Parçası Ol” temasıyla, ikincisi düzenlenen “Dijital Dönüşüm Zirvesi”nin açılışı, Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt’ün ev sahipliğinde, BTK Başkanı Sayan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Zirvenin açılışında konuşan Sayan, konuşmasına pazar günü Ankara’da yaşanan terör saldırısından duyduğu üzüntüyü dile getirerek başladı. Ölenlere rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifa dileyen Sayan, “Terörün her türlüsünü, hep birlikte lanetlediğimiz, her zamankinden daha fazla birliğe, beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz günler, bugünler. Bugün hepimiz Ankarayız, hepimiz Kızılayız. Biz biriz, beraberiz, hep birlikte Türkiyeyiz deme zamanı” dedi.

Değişimin ve dönüşümün baş döndürücü bir hızla yaşandığına işaret eden Sayan, her şeyin hızla dijitalleştiğinden, her geçen gün bir önceki dönemde üretilen toplam data kadar data üretilen bir zamandan geçildiğini söyledi.

Sayan, içinde bulunulan zamanı, matbaanın icat edildiği döneme benzeterek, bu yeni ekosistemde değişim ve dönüşümün gücünü dijitalleşmeden alan iş modelleriyle perçinleyeceğini aktardı.

“Türkiye’nin geleceğinde telekomünikasyon sektörünün katkısı, düşünülenden daha fazla olacak” diyen Sayan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Dijitalleşmede ortak akla, aklı destekleyen, insanı koruyan, etik, ahlaki değerleri dikkate alan, duygusal ve sosyal bir bilince ihtiyacımız var. Bu anlamda bilgi ve iletişim altyapılarının geliştirilmesi, geniş bant internetin ve bilgisayar kullanımının, ülkemizin tüm bireylerine ve işletmelerine ulaştırılması, ülkemizdeki sayısal dönüşüm için atılması gerekli önemli adımlar olarak ortaya çıkıyor.

1 Nisan sabahı mobilde 4,5G hizmeti sunulmaya başlayacak. 4,5G yalnızca teknoloji değil, layıkıyla kullanıldığında yeni bir yaşam ortamı da getirecek. En az 10 kat hızlı internete bağlanıyor olacağız.

Vizyonumuz, hayalimiz dünyada 4,5G ile sınırlı değil, 5G ve daha ileri teknolojileride ilk kullanan ülkelerden olacağız. 5G konusunda, vizyonumuz doğrultusunda, hiç vakit geçirmeden, yerli üretimin, yerli içeriğin ve yerli Ar-Ge faaliyetlerini artırılması gibi, ülkemiz çok önemli misyonlar üstlendi.”

“Biz, dijital dönüşümün sadece izleyicisi değil, parçası olmak istiyoruz” diyen Sayan, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Artık, Endüstri 4.0 dönemindeyiz. Gelecekte, gücünü dijitalleşmeden alan iş modelleri başarılı olacak. Teknoloji, önce insanları, ardından makineleri birbirine bağladı. Yakın gelecekte de nesneleri birbirine bağlayacak. BTK olarak Ulusal Genişbant Stratejisi’ni tamamlamak üzereyiz. Ülke olarak, dijital dönüşümün parçası olmalıyız. Aksi durumda, teknoloji transferi yapmaktan öteye geçemeyiz. Dijital dönüşümün dışında kalmak bizi yaşamın dışında bırakacak.

Dijitalleşmenin etkin bir biçimde hayata geçeceği yeni bir çağa giriyoruz. Bu yeni dönemde biz de bilgi ve iletişim sektöründe yerli ürün ve hizmetlerimizle daha fazla söz sahibi olmayı hedefliyoruz. Birlikte hayal ediyoruz, bu hayalleri birlikte gerçekleştireceğiz. Türkiye’ye dijital yenilikleri tanıtan Vodafone’a teşekkürlerimi sunuyor, herkesi dijitalleşmenin bir parçası olmaya davet ediyorum.”

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın