2023’te televizyonları biz yöneteceğiz

IPTV Derneği Başkanı Atıf Ünaldı, ITVF 2014 İstanbul TV Forum ve Fuarı’nda gerçekleşen “TV Yayıncılığının Geleceği” oturumunun açılış konuşmasını yaptı. Ünaldı ayrıca etkinlik kapsamında gerçekleştirilen panelin de modetarörlüğünü üstlendi.

13 Haziran tarihinde Haliç Kongre Merkezi Sadabad Salonu’nda gerçekleşen “IPTV, Web TV ve Bulut Teknolojilerinde TV Yayıncılığını Gelecekte Neler Bekliyor?” panelinin açılış konuşmasını IPTV Başkanı Atıf Ünaldı yaparken, Ünaldı konuşmasının ardından “Bulut Teknolojilerinin TV Yayıncılığına Katkıları” adlı sunumunu gerçekleştirdi.

Ünaldı’nın moderatörlüğünü yaptığı panele Fightnetwork Türkiye Program ve Prodüksiyonlardan sorumlu başkan yardımcısı Dr. Volkan Üst, IPTV Derneği Başkan Yardımcısı Merve Naz Atmaca, Huawei Kamu Kurumsal İletişim Direktörü Hakan Bakır konuşmacı olarak katıldı.

ARTIK TELEVİZYONU ‘BEN YÖNETİYORUM’

Türkiye’de ‘second screen’ uygulamalarının ve dünyada ‘multiscreen’in son durumunu ve genel izleyici profilinin nasıl gelişeceğini soran Ünaldı’ya Merve Naz Atmaca şu cevabı verdi:

“Second Screen, Türkiye’de çok yeni ve gelişmekte olan bir pazar. Daha çok alışverişe, ticarete yönelik second screen uygulamaları yer almakta. Televizyon izleyicilerinin ‘video on demand’ (VOD) geçişleri birden bıçak gibi keskin olmayacak. Ben artık internetten dizi izleyen, televizyona bağlı değilim, artık ben yönetiyorum televizyonu o beni yönetmiyor durumuna gelinmesi için alt yapıya ihtiyaç var. Telefondan televizyon izleyeceğiz noktasında net bilgi veremesem de şu gerçek ki yapılan araştırmalarda Türkiye’de ‘second screen’le ilgilenen yani televizyon izlerken başka ekrana bakabilen kitleyle dünyada 4. sıradayız.”

YAYINCI, BİLİŞİM MECRALARINI KULLANACAK

Huawei Kamu Kurumsal İletişim Direktörü Hakan Bakır ise TV yayıncılığının geleceğine ilişkin şunları söyledi:

“Yayıncılık sektörünün kullanacağı mecralar artık bilişim sektörünün ürettiği mecralar olacak. Huawei olarak ‘LTE Advanced’ üzerinden yayıncılara hizmet vermeyi konuşuyoruz. Mobilite noktasında mobil sabit yakınsamasının içerisindeyiz. Genel olarak uzun dönemde TV platformlarının eğilimlerine bakacak olursak; 2020 yılına kadar TV platformlarında kullanım açısından yüzdesel olarak büyük bir değişiklik beklenmemekte. IPTV’de küçük bir yükselişe karşılık, karasal yayıncılık gene küçük oranlarda düşüş beklenmekte. Bunun en önemli sebebi olarak da IPTV’nin interaktivite kabiliyeti olarak gözükmekte. İzleyici/kullanıcıların taleplerine etkili cevap vermesinden dolayı mobil teknolojiler üzerinden video trafiğinin %70’lere varan artışlar öngörülmektedir.”

YAYIN AKIŞLARI EVRİLECEK

Fightnetwork Türkiye Program ve Prodüksiyonlardan sorumlu başkan yardımcısı Dr. Volkan Üst, “Eskiden reytingler gelirdi bakılırdı süreç ne olacaktı diye düşünülürdü ancak artık ‘social monitoring’ yapıyoruz. Kim ne hakkında nerede, nasıl yorum yapmış bakıyoruz. Content (içerik) yaratma, contenti bulma, contenti işleme kısmında bir devrim yaşıyoruz. Bunu sağlayan IPTV’dir. Ayrıca yayın akışları ölmeyecek evrilecek. Bugünkü anlamda yayın akışları olmasa da yer alacak. Content bir estrüman ve bizde her türlü güzel eseri çalabiliyoruz tabiî ki yeni tv teknolojileri sayesinde” cümleleriyle yayıncılıkta içerik ve yayın akışlarının geleceği hakkında görüşlerini belirtti.

GELECEĞİN TV’Sİ NASIL OLACAK?

Son olarak Atıf Ünaldı’nın “2023 yılının Türkiyesi’nde nasıl bir TV karşımızda olacak?” sorusuna Volkan Üst, “Bu sektör için 2023 çok uzak bir tarih olsa da teknolojinin yatıracağı paralar olacak ama içindeki contentin yaratılması ve dağıtılması kısmı çok büyük bir değişimde olmayacak”; Merve Naz Atmaca, “Ben ekrana TV’den bakacağımıza ama televizyonu kendi ihtiyacımıza göre yöneteceğimiz bir döneme geleceğimizi düşünüyorum”; Hakan Bakır, “Yayıncılıkta interaktvite artacak ve teknik alt yapı daha da güçlenecek” sözleriyle cevap verdi.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir