Airbus’ın A350 XWB uçağı ilk uçuşunu gerçekleştirdi

Airbus’ın 43 yıllık tarihinde yeni bir sayfa açıldı, dünyanın en verimli çift motorlu uçağı A350 XWB Toulouse Blagnac’ta ilk kez gökyüzüne çıktı. Rolls Royce Trent XWB turbofan motorlarından güç alan uçak Güney Batı Fransa’da uçuşunu gerçekleştiriyor.

Uçakta iki uçuş test pilotu, bir test uçuş mühendisi ve üç uçuş test mühendisinden oluşan altı kişilik bir ekip bulunuyor. A350 XWB’nin ilk uçuşunda kontrol Airbus Şef Test Pilotu Peter Chandler ile A350 XWB proje pilotu Guy Magrin’in elinde. Onlara kokpitte A350 XWB proje test uçuş mühendisi Pascal Verneau eşlik ediyor. Ana kabindeki uçuş test istasyonunda ise yoğun test uçuş ekipmanlarının başında üç test mühendisi yer alıyor: Airbus Uçuş ve Entegrasyon Test Merkezi Başı Fernando Alonso, Uçuş Testleri Geliştirmenin Başı Patrick du Ché ve Trent XWB motorlarının baş uçuş test mühendisi Emanuele Costanzo.

İlk uçuş toplamı 2,500 uçuş saatini bulacak ve 5 uçak tarafından gerçekleştirilecek test kampanyasının ilk adımı. Yoğum uçuş testlerini A350-900 versiyonu için Avrupalı EASA ve Amerikalı FAA sertifikasyon süreçleri izleyecek. Uçak 2014’ün ikinci yarısında Qatar Airways filosunda ilk ticari uçuşunu gerçekleştirecek.

A350 XWB 3 versiyondan oluşan ve klasik üç sınıf konfigürasyonunda 270 -350 yolcu kapasiteli tamamen yeni orta boy, uzun menzilli uçaklardan oluşan aileyi temsil ediyor. Bu yeni uçak ailesi kendi kategorisinde var olan uçaklar göz önüne alındığında verimliliğe yeni bir boyut getirecek, yüzde 25 daha az yakıt ile yine aynı oranda daha az CO2 emisyonu sunacak. 2014’ün ikinci yarısında hizmete girmesi beklenen A350 XWB bugüne kadar 33 müşteriden 613 kesin sipariş aldı.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir