ABD, yabancıları internetten takip ettiğini itiraf etti

TechnoLogic 07 Haziran 2013 0
ABD, yabancıları internetten takip ettiğini itiraf etti

ABD Ulusal İstihbarat Teşkilatı Başkanı James Clapper 6 Haziran Perşembe günü Amerikan istihbarat birimlerinin internet şirketleri üzerinden sadece Amerikan vatandaşı olmayan ve bu ülke dışında bulunan kullanıcılar hakkında bilgi topladıklarını bildirdi. Reuters’in bildirdiğine göre, Clapper buna Amerika yasalarının müsaade ettiğini ifade etti.

İstihbarat Başkanı bu şekilde Washington Post ve Guardian gazetelerinde çıkan ABD istihbaratının ülke vatandaşlarını internet ve telefon üzerinden gizlice takip ettiği haberini yorumlamış oldu. Clapper’e göre gazetedeki materyaller birçok yanlışlıkları içermekte.

The Washington Post 6 Haziran’da FBI ve ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, Paltalk, AOL, Skype, YouTube ve Apple gibi şirketlerin serverlerine erişebildikleri ve oradan yazışmalar dahil kullanıcılarla ilgili herhangi bir ilginç bilgiyi elde ettiklerinin doğrulandığı bir makaleyi yayınladı .

Rusya’nın Sesi’nin haberine göre, bu bilgilerin ortaya çıkması sonrasında Facebook, Yahoo, Google, Apple ve Microsoft gibi makalede isimleri geçen şirketler istihbarat birimlerine erişimi sağladıklarını kabul etmeyerek yalanladılar.

Bir cevap yazın »