ABD’de çıplak gösteren tarayıcılar kaldırılıyor

ABD havaalanlarında bulunan çıplak tarayıcılar haziran ayına kadar kaldırılacak. Tarayıcılar mahremiyeti ve kişisel hakları ihlal ettiği gerekçesiyle eleştiriliyordu.

Amerikan Ulaşım Güvenlik Dairesi (TSA) tarafından yapılan açıklamada, ABD havaalanlarındaki tüm çıplak tarayıcıların haziran ayına kadar kaldırılacağı bildirildi.

Gerekçe olarak ise üretici firma Rapiscan’ın özel yaşamın ihlalini ortadan kaldırmak için gerekli önlemleri zamanında almadaki yeteneksizliği gösterildi.

Rapiscan1

Çıplak tarayıcılar vasıtasıyla patlayıcılar ya da seramik bıçak gibi metal olmayan ve tarayıcılardan kaçan silahların tespit edilmesi hedefleniyordu. Ancak eleştirmenler, çıplak tarayıcıların özel yaşamın ve hatta insan haklarının ihlali anlamına geldiğini savunuyordu.

TSA, ABD havaalanlarındaki 174 çıplak tarayıcının hepsinin kaldırılacağını duyurdu. Ancak anatomik ayrıntıları göstermeyen diğer tarayıcıların kalacağı ifade edildi.

Deutsche Welle’nin haberine göre, Rapiscan ise perşembe günü yaptığı açıklamada, verilen tarihe kadar ürün için alternatif bir yazılım programı geliştiremediği yönündeki iddiaları reddetmişti.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın