AB’den Google’a ‘haksız rekabet’ suçlaması

Avrupa Birliği (AB) Google hakkında haksız rekabet iddiasıyla yasal işlem başlattı. AB Rekabet Komiseri Margrethe Vestager Google’ı, internette arama alanındaki hakimiyetini, kendi alışveriş ürünlerini pazarlamak için kötüye kullanmakla suçladı.

Vestager Google’ın şikayete cevap vermek için 10 haftası olduğunu söyledi. İddiaları reddeden Google’ın savunmasını vermesi bekleniyor.

Vestager ayrıca Google’ın işletim sistemi Android’le ilgili de bir soruşturma başlatıldığını söyledi. Şikayet beş yıllık bir soruşturma ardından hazırlandı.

Bu şikayet, Google’ın milyarlarca Euro tazminat ödemesine neden olacak bir yasal süreci başlatabilir. Avrupa Komisyonu 2010’dan bu yana Google’a yöneltilen rekabet ihlali suçlamalarını soruşturdu.

Şikayetler arasında, Google’ın ilgili aramalarda kendi alışveriş hizmetinin reklamlarını çıkan sonuçların önüne koyması da yer alıyor.

BBC’nin haberine göre, Vestager, Komisyon’un ön şoruşturma sonuçlarının Google’ın sistemli olarak kendi reklamlarına öncelik verdiği iddiasının doğruluğu yönünde olduğunu belirtti. Ancak Vestager Google’ın vereceği cevaba “açık” olduğunu da belirtti. Bir bağımsız uzman, konunun çözümünün yıllar alabileceğini söyledi.

Geçtiğimiz yıllarda Avrupa Komisyonu teknoloji devi şirketlere çeşitli haksız rekabet cezaları kesmişti.
Komisyon, Intel’e 1.1 milyar Euro, Microsoft’a 516 milyon Euro ceza vermişti.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın