Adobe’den herkese ücretsiz Photoshop

Tasarım dünyasının lider yazılım firması Adobe, Adobe Photoshop Lightroom 4 Beta sürümünü Windows ve Mac platformları için kullanıcılara sundu. Amatör ve profesyonel fotoğrafçıların dosyalarını hızlı bir şekilde yüklemelerine, yönetmelerine ve sergilemelerine yardımcı olan dijital fotoğrafçılık iş akışı çözümü Lightroom, Adobe Labs üzerinden ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Lightroom 4 Beta, 2012 yılı başında beklenen Lightroom 4’ün son sürümünde sunulan yeni özellik ve imkanların önizlemesi özelliğini taşıyor. Beta sürüm, üstün gölge ve aydınlatma için geliştirilmiş teknolojilere, iyileştirilmiş DSLR video desteğini de içeren genişletilmiş yönetim yeteneklerine ve Lightroom içerisinde güzel fotoğraf kitapları yaratma imkanı sunuyor. Adobe, fotoğrafçıları beta sürümü denemeleri ve Adobe ürün takımına ürün hakkındaki görüşlerini sunmaları konusunda destekliyor.

Adobe Dijital Fotoğraf Ürünleri Başkan Yardımcısı Winston Hendrickson “Lightroom’un yeni sürümlerine önceden kullanıcı erişimi sağlıyor olmak, takımımıza, dünya çapındaki fotoğrafçıların taleplerini gerçekten karşılayabilen, sahada test edilmiş bir yazılım sunma imkanı verdi” dedi. Hendrickson sözlerine “Lightroom 4’ün merakla beklenen beta sürümünün piyasaya sunulması da bu geleneği devam ettiriyor ve Adobe’nin fotoğrafçılık iş akışında müşteri fikirlerine verdiği değeri gösteriyor” diyerek devam etti.

Lightroom 4 Beta’daki yeni özellikler  

Lightroom 4 Beta, fotoğrafçılık dünyası tarafından yapılan geri bildirimlere paralel olarak, geniş ve yeni beceriler  getiren bir yazılım güncellemesi içeriyor. Ürün ile yeni ton ayarlama kontrolleri, etkileyici gölge ve ışık detayları için bütün dinamik aralığının bilgileri elde ediliyor. Lightroom aynı zamanda ses azaltma, hare ve beyaz dengesi ayarlarını da içeren bir dizi ek bölgesel ayarları da sunuyor.

Yeni yerel video desteği; fotoğrafçılara DSLR fotoğraf makinelerinden, doğrult-ve-kaydet özellikli kameralardan ve akıllı telefonlardan kaydedilen video klipler üzerinde oynatma, ayarlama ve kare çıkarma gibi yetenekleri sunuyor. Pek çok standart Lightroom resim ayarlama kontrolü, video dosyalarına da uygulanabiliyor ve bu videolar H.264 dosyası olarak aktarılabiliyor, Flickr veya Facebook üzerinden de yayınlanabiliyor.

Müşterilerine profesyonel kalitede kitaplar tasarlama, yayınlama, tanıtma ve satma imkanı veren, yaratıcı yayınlama ve pazarlama platformu Blurb işbirliği ile, Lightroom 4 Beta sürümü fotoğrafçılara zengin yazı renkleri ile etkileyici fotoğraf kitapları oluşturma imkanı veriyor ve bir dizi kullanımı kolay taslak oluşturuyor. Bunun yanı sıra, yeni kitap modülü içerisindeki Blurb’e ait baskı hizmetine direkt bir bağlantı da sağlıyor. Yeni sezgisel “Harita” modülü fotoğrafları, hali hazırda bir yer etiketi yapıştırılmış şekilde görüntülüyor ve yer etiketi kontrollerinin yanında, fotoğrafçının yaygın olarak bulunduğu konumlara rahat bir ulaşım için, kayıtlı konumları arşivliyor.

“Geliştirme” modülünün internet üzerinden ekranda prova özelliği, fotoğrafçılara resim dosyalarını baskı ve web içeriği en iyi düzeyde görselliğe sahip olacak şekilde, farklı bir renk aralığına ayarlayabilmeleri imkanını sunuyor. Buna ek olarak, kullanıcılar artık resim dosyalarını Lightroom üzerinden, Gmail, Hotmail ve Yahoo! Mail’i de destekleyen bir listeden e-posta hesaplarını seçerek, doğrudan gönderebiliyorlar.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir