Albaraka Türk, veri merkezi için Turkcell Superonline’ı tercih etti

Turkcell Superonline, veri merkezi hizmetleri sunduğu müşterilerine finans sektöründen bir oyuncuyu daha ekledi. Albaraka Türk Katılım Bankası, veri merkezi altyapısı için Turkcell Superonline’ı tercih etti.

Turkcell Superonline’dan yapılan açıklamaya göre, veri merkezi çözümleriyle her sektörden kurumun veri depolama, yedekleme, afet yönetimi ve benzeri ihtiyaçlarına yanıt veren Turkcell Superonline, Albaraka Türk’ü de müşterileri arasına kattı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) Bankaların İç Sistemleri ve İçsel Sermaye Yeterliliği Değerlendirme Süreci Hakkında Yönetmeliği gereği, tüm bankalar olağanüstü durum merkezi senaryoları çerçevesinde veri merkezi yedekleme süreçlerini hayata geçirmekle yükümlü bulunuyor. Albaraka Türk de olağanüstü durum merkezi yedekleme projeleri kapsamında Turkcell Superonline’ın Ankara Söğütözü’ndeki veri merkezinde sunucu barındırma hizmeti almaya karar verdi.

Proje kapsamında Albaraka Türk’ün, veri merkezi çoklu protokol etiket anahtarlama (MPLS) sanal özel ağı ve veri merkezi internet bağlantısı, Turkcell Superonline fiber optik altyapısıyla sunulacak. Aynı zamanda banka genel müdürlüğüyle veri merkezi arasında, yüksek kapasite noktadan noktaya Metro Ethernet veri hattı sağlanacak. Bu projeyle kuruluşun tüm verileri güvenli şekilde saklanarak yedeklenecek. Bununla birlikte Albaraka Türk, hızlı ve kaliteli fiber internet altyapısıyla veriye zaman kaybetmeden erişebilecek.

“Finans sektöründe güçlü teknolojik altyapı fark yaratıyor”

Turkcell Superonline Kurumsal Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Barbaros Özdemir, konuya ilişkin değerlendirmesinde, teknolojinin doğru ve etkin kullanımının tüm sektörlerde rekabet ve verimlilik açısından önemli bir unsur olduğuna dikkati çekti. Finans gibi hatalara, gecikmelere, bilgi kayıplarına tahammülü olmayan bir sektörde güçlü bir teknolojik altyapının kritik öneme sahip olduğunu vurgulayan Özdemir, şunları kaydetti:

“Turkcell Superonline olarak, Türkiye’nin 75 iline değen 33 bin kilometrelik fiber ağımızın yanı sıra bu altyapı üzerinde sunduğumuz veri merkezleri, bulut bilişim uygulamaları gibi hizmetlerle müşterilerimize fark yaratacak çözümler sunuyoruz. Bu kapsamda ülkemiz finans sektörünün önemli oyuncuları arasında yer alan Albaraka Türk ile kurduğumuz yeni iş ortaklığından büyük memnuniyet duyuyoruz.”

Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Ali Tuğlu ise bilgi teknolojileri altyapılarına önemli yatırımlar yaptıklarını ve büyük bir dönüşüm projesini hayata geçirdikleri aktardı. Bu yeni dönemde her anlamda yenilikçi hizmetleri kesintisiz ve yüksek kalitede sunabilmek için ciddi güç sarf ettiklerini belirten Tuğlu, “Turkcell Superonline ile yaptığımız anlaşmayla bu hedeflerimizi gerçekleştirmede güvenilir bir yol arkadaşı edindiğimizi düşünüyoruz” ifadelerini de kullandı.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın