TechnoLogic – Alibaba, borsada rekor kırdı


Alibaba, borsada rekor kırdı

TechnoLogic 19 Eylül 2014 0
Alibaba, borsada rekor kırdı

Asya’nın en büyük internet alışveriş portalı olan Çinli Alibaba, New York borsasında halka arz edildi. Şirket, 21,8 milyar dolar gelir elde ettikten sonra ilk işlem gününde de hızla yükseldi. Hisse fiyatı açılışta 68 dolardan 92,70 dolara fırladı.

New York borsasındaki açılış gongunu şirketin kurucusu Jack Ma çaldı ve daha ilk dakikalarda Alibaba hisselerinde 100 milyonun üzerinde işlem gerçekleşti. Borsanın açılmasıyla birlikte Alibaba hisseleri yüzde 36 prim yapınca şirketin piyasa değeri de 227 milyar dolara çıktı.

BBC’nin haberine göre, halka arz öncesinde yapılan değerleme çalışmalarında şirketin değeri 167,6 milyar dolar olarak hesaplanmıştı. Alibaba’yı bu kadar değerli kılan ise Çin’de internet üzerinden yapılan alışverişlerin yüzde 80’ini yönetiyor olması.

Şirketin siteleri üzerinden yaratılan iş hacmi, Amazon ve eBay’in yarattığı iş hacminin toplamından daha fazla. Alibaba’nın şimdiden ABD’nin dev şirketleri Walt Disney ya da Boeing’den daha değerli bir şirket konumunda olduğu düşünülüyor.

İkincil piyasa işlemleriyle birlikte birçok yatırım bankasının Alibaba’yı hisse portföylerine eklediği düşünülüyor. Şu anki büyüklüğüne kıyasla çok daha mütevazi bir bütçe ve hedefle 15 yıl önce yola çıkan Alibaba, emekli bir öğretmen olan Jack Ma tarafından kurulmuştu.