Alman polisinin umudu casus yazılım

Almanya, Boston saldırısının ardından ülkedeki ‘Kafkas Emirliği’ sempatizanlarını mercek altına aldı. Polis, terörle mücadele önlemleri çerçevesinde casus yazılımlarla teröristlerin iletişim ağına ulaşmayı planlıyor.

Polisin terörle mücadele çerçevesinde kullanmayı amaçladığı özel program, birkaç dakika içinde bilgisayarların belleğini kontrol edebiliyor ve içeriği olduğu gibi indirebiliyor. İnternette girilen sayfalar ‘screenshot’ sayesinde fotoğraflanabiliyor. Webcam ve mikrofonlar uzaktan açılabiliyor ve klavyede yazılanlar otomatik olarak protokole geçirilebiliyor. İnternet üzerinden yapılan telefon görüşmeleri, şifreli bile olsa tespit edilebiliyor, dinlenebiliyor. Şüpheli bir kişinin bilgisayarındaki verilere istendiği zaman girilebiliyor. Üstelik bilgisayarın sahibi bütün bunların hiçbirinin farkına varmadan.

Alman polisi ve gizli servisi casus yazılımların sunduğu bu olanakların tamamını şimdi terörle mücadele çerçevesinde kullanmayı istiyor. Ancak insan hakları savunucuları ve kişisel bilgilerin korunmasını talep edenler buna tepkili. Federal Anayasa Mahkemesi 2008 yılında, böylesine casus programlarının polis tarafından kullanılmasının sıkı bir çerçevesini çizmişti. Mahkeme bu kararına gerekçe olarak da Almanya’da vatandaşların özel hayatının Anayasa ile güvence altında olduğunu ve sıkı biçimde korunduğunu belirtmişti.

Güvenlik birimleri Anayasa’nın temel prensiplerini göz önünde bulundursa da bazı durumlarda istisnai uygulamalara başvurabiliyor. Federal Emniyet Dairesi’nin çalışmalarının çerçevesini çizen yasa, bir bilgisayarın, bir vatandaşın yaşamı ya da özgürlüğü için tehlike oluşturması ya da devletin ya da insanların varlığının tehdit altında olması halinde gözetlenebilmesini öngörüyor. Ancak güvenlik birimlerinin vatandaşların özel hayatına böylesine bir müdahalede bulunabilmesi için mahkemeye somut şüphelerini net bir biçimde sunması gerekiyor.

Deutsche Welle’nin haberine göre, örneğin radikal bir vatandaşın internette nefret dolu ifadeleri yaymaya çalışması ya da terör kamplarında silahlı eğitim olanağı sunması, bu şüphe tanımına giriyor. Böylesi bir durumda mahkeme kararıyla söz konusu kişinin bilgisayarı incelenebiliyor. Ancak söz konusu kişinin bilgisayarındaki, kişisel bilgilerin tamamının kaydedilmesi yasak. Teknik bütün değişikliklerin, bilgisayarın incelenmesinin ardından eski haline getirilmesi de gerekiyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın