Android virüsleri üç kat arttı

İnternet güvenlik yazılımları üreten Kaspersky Lab, Bilgi Teknolojileri Tehditleri Değerlendirmesi 2. çeyrek raporu yayınlandı. Rapordaki rakamlara göre, Android platformunu hedef alan yeni zararlı yazılımların sayısı, yılın ikinci çeyreğinde neredeyse üç katına çıktı.

Sadece 3 aylık zaman süreci içerisinde, bu platformu hedef alan 15 bine yakın yeni zararlı yazılım Kaspersky Lab veritabanlarına eklendi. Bu istatistikler aynı zamanda, virüs yazarlarının, mobil cihazlar için zararlı yazılım üretimi üzerine gittikçe daha çok odaklandığını gösteriyor.

Android cihazları hedefleyen bu zararlı yazılımların neredeyse yarısını (%49), telefonlardan veri (kişi isimleri, e-posta adresleri, telefon numaraları vb.) çalan ve zararlı kullanıcılar tarafından tercih edilen sunuculardan ek modeller çekebilme yeteneğine sahip olan çok fonksiyonlu Trojan’lar oluşturuyor.

Tespit edilen Android zararlı yazılımlarının dörtte birlik kısmını ise sms Trojan’ları oluşturuyor. Bu zararlı programlar, kurbanların hesaplarından, cihaz sahibinin bilgisi dışında özel hatlara sms mesajları göndererek de para çalabiliyor.

Birkaç yıl öncesine kadar bu programlar sadece eski Sovyetler Birliği ülkeleri, Güneydoğu Asya ve Çin’de görülüyordu. Oysa bugün itibariyle dünyanın dört bir tarafına yayılmış durumdalar. 2012’nin ikinci çeyreğinde, Kaspersky Lab, 47 ülkeden kullanıcıları bu sms tehditlerine karşı koruduğunu açıkladı.

Bu yılın ikinci çeyreğinde tespit edilen Android tehditlerinin %18’i ise, zararlı kullanıcılara, virüsün bulaştığı cihazın tüm kontrolünü alma imkanı veren arka kapılar oldu. Bu programlar, mobil cihazların botnet’lerini oluşturmakta kullanılıyor.

Şu an için Android tehditlerin, toplamda sadece %2’lik kısmı Trojan ajan yazılımlarından ibaret. Öte yanda bu yazılımların, kullanıcıya oluşturduğu tehdidin çok büyük olduğunu ekleyelim. Çünkü bu programlar, zararlı kullanıcılara banka hesaplarına erişim imkanı verdiği gibi en değerli verilerinin peşine düşüyor.

Kaspersky Lab Kıdemli Zararlı Yazılım Analisti Yuri Namestnikov, konuyla ilgili olarak, “Yakın gelecekte, Android’ i hedefleyen daha etkili ve tehlikeli zararlı yazılımlar bekliyoruz. Var olan trendlerden yola çıkarak, siber suçluların ileride daha kişiselleştirilmiş saldırılar yapmaya doğru kayacaklarını tahmin ediyoruz. Özellikle kullanıcıların kredi kartlarından para çalabilecekleri gizli bilgileri arayan zararlı yazılımların miktarı artacak” diye konuştu.

Bu tip mobil tehditlere karşılık Kaspersky Lab, özel mobil uygulamaların yardımlarıyla kullanıcıların korunabileceğini vurguluyor. Zararlı yazılımlar kanalıyla bilgi hırsızlığına karşı güvenilir korumanın yanı sıra Kaspersky Mobile Security ve Kaspersky Tablet Security gibi çözümler, verilerin cihaz çalınsa ya da kaybolsa dahi güvende olmasını garanti altına alıyor.

2’inci Çeyrek Bilgi Teknolojileri Tehditleri Değerlendirmesi raporunun tamamına www.securelist.com üzerinden ulaşılabilirsiniz.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın