Apple, Beats Electronics LLC’yi satın aldığını doğruladı

Daha önce, gündeme gelen Apple’ın Beats Electronics LLC’yi satın alma haberi doğrulandı.

Apple’ın resmi kanallardan yaptığı açıklamaya göre, şirketin müzik üyeliği hizmeti veren Beats Music’i geliştirerek kaliteli kulaklıklar satan Beats Electronics LLC’yi 3 milyar dolara satın aldığı belirtildi.

Şirket böylece hem müzik yayınlama hizmetini hem yüksek kalitede kulaklıkları sunmuş olacak ve müzik sektöründe güçlü bağlantılar elde edecek.

Satın alma ile, Beats firmasının eş kurucuları rap yıldızı Dr. Dre ve müzik sektörü liderlerinden Jimmy Iovine Apple’a katılacak.

Steve Jobs’un 2011 yılında hayatını kaybetmesinin ardından yenilikçi ürünler sunamayan ve popülaritesi düşüne geçen Apple, bu satın almayla eski günlere dönmenin hesabını yapıyor.

Sony Music CEO’su Doug Morris de bu çerçevede, anlaşmanın Apple’ı tekrardan “cool” yapacağı görüşünde. Wall Street Journal’a, Morris, “Apple pazardaki varlığını kaybetmeye başlıyordu” açıklaması yaptı.

Apple’ın dünya çapında ün salması iPhone ve iPad gibi devasa ürünler üretmesi sonucu gerçekleşmişti. Kullanıcıların gittikçe Spotify ve Pandora’ya dönmesiyle beraber Apple müzik endüstrisinde de etkisini kaybetti.

İnsanların şarkı başına ödeme yapmaları yerine bu servisler kullanıcılarına çok büyük bir müzik arşivi sunuyorlar ve karşılığında aylık veya yıllık üyelik satıyorlar.

ABD’de tek şarkı satışları yüzde 6 düşerek geçtiğimiz yıl 1.3 milyar şarkıya inerken, albüm satışları değişmeyerek 118 milyonda kaldı.

Pandora’nın bedava ve reklamla çalışan hizmeti 70 milyon aktif kullanıcıya hitap ederken, Mart ayında 3.3 milyon üyesi vardı. ABD’ye 2011 yılında giren Spotify şu an dünya genelinde 10 milyon üyeye hitap ediyor.

Apple ise geçtiğimiz Eylül ayında kendi müzik yayın hizmeti olan iTunes radyosunu hizmete soktu. Radyo her ne kadar 40 milyon ABD kullanıcısına hitap etse de çok fazla rekabet gücü bulunmuyor.

Beats, Ocak ayında aylık 9.99 dolarlık üyelik hizmeti başlattı ve Apple tarafından açıklanan bilgilere göre şu ana kadar 250,000 üyesi var.

Apple CEO’su Tim Cook bu alımın Silikon Vadisi ve Hollywood arasındaki boşluğu dolduracağını belirtti.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın