Apple, Beats Electronics’i satın alıyor

Apple, müzik üyeliği hizmeti veren Beats Music’i geliştirerek bununla beraber kaliteli kulaklıklar satan Beats Electronics LLC’yi 3.2 milyar dolara satın almak için anlaşmaya hazırlanıyor.

Bu potansiyel anlaşmayla Apple, yüksek kaliteli kulaklıklar ve müzik üyelik hizmetine giriş yapmış olacak. Dünya genelinde 10 milyondan fazla üyesi olan Spotify öncülüğünde başlatılan aylık belirli bir ücret karşılığında sınırsız müziğe erişim hizmeti hızla büyüyen bir pazar.

Bunun aksine Apple iTunes online mağazasını dünyanın en büyük müzik perakendecisi yapan şarkı ve albüm indirme oranları son dönemlerde iyice düştü.

Nielsen SoundScan verilerine göre ABD dijital şarkı satışları geçtiğimiz yıl yüzde 6 düşerek 1.3 milyara gerilerken, albüm satışları yatay kalarak 118 milyon olarak gerçekleşti.

Anlaşmanın gerçekleşmesi aynı zamanda efsanevi Apple eş-kurucusu Steve Jobs’un ölümünün ardından Tim Cook’un kendi imzasıyla gerçekleştirdiği en büyük ve ilk yüksek miktarlı alım olacak.

Beats, müzik sektörünün emektar isimlerinden Jimmy Iovine ve hip-hop müziğin bilinen ismi Dr. Dre tarafından kuruldu. Şirketin yatırımcıları arasında ise Carlyle Group, Access Industries Inc. ve Vivendi SA bulunuyor.

Wall Street Journal’ın haberine göre, anlaşmanın gerçekleşmesi durumunda 61 yaşındaki Iovin’in Apple içerisinde bir göreve gelebileceği söyleniyor. Iovine ile Jobs yakın arkadaşlıklarıyla bilinirken, Jobs Los Angeles ziyaretlerinde Iovine’nin evinde de kalıyordu. Dr. Dre ise geçtiğimiz ay Apple’ın California’daki yerleşkesinde dolaşırken görüntülenmişti.

Apple’ın şimdiye kadar gerçekleştirdiği en büyük alım 1997 yılında Jobs’un tekrar şirkete dönmesini sağlayan 400 milyon dolarlık NeXT Software Inc. alımı olmuştu.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın