Apple, Final Cut Pro X, Motion ve Compressor’ı güncelledi

Apple, Final Cut Pro X, Motion ve Compressor’ı video düzenlemeyi, paketlemeyi ve göndermeyi hızlandırmak üzere hareketli grafikler ve temel genişletmeler için yeni özelliklerle bugün güncelledi. Final Cut Pro 10.2, kullanması kolay, göz alıcı 3D başlıklar, renk derecelendirme ve efektler için geliştirilmiş maskeleme, daha fazla kamera biçimi için yerel destek ve GPU ile hızlandırılmış RED RAW işleme özelliklerini sunuyor.

Motion 5.2, özel materyaller ve ortamlar oluşturma ve bunları Final Cut Pro X’te anında yayınlama özelliğiyle 3D başlıkların gücünü arttırıyor. Compressor 4.2, iTunes Store’da satışa sunulacak bir filmi paketlemeyi kolaylaştırıyor.

“Final Cut Pro X Hollywood’un gişe filmi yönetmenlerinden ilk kez film çekenlere kadar bugünkü film kurgulama biçimimizi değiştiriyor” diyen Apple Dünya Pazarlama Genel Başkan Yardımcısı Philip Schiller sözlerini şöyle sürdürüyor: “Güncellenen Final Cut Pro X, Motion ve Compressor kısa metrajlı filmlerden uzun metrajlı filmlere kadar düzenlemeyi, başlık oluşturmayı ve paketlemeyi daha da kolaylaştırıyor.”

2015 yılı yapımı uzun metrajlı film Focus’un yönetmen yardımcıları Glenn Ficarra ve John Requa, “Focus’un kurgusunu yapmak için Final Cut Pro X’i kullanmayı sevdik,” dediler ve sözlerini şöyle sürdürdüler: “Son film başlıklarını Final Cut Pro’da oluşturduk. Yeni 3D başlık oluşturma ve efekt özellikleri, uygulama içi grafikleri daha da geliştirmemize olanak verecek. Bir sonraki uzun metrajlı filmimizde de yeni Final Cut Pro’yu kullanıyoruz.”

Final Cut Pro 10.2, sunduğu sürükle-bırak kolaylığıyla video editörlerinin muhteşem 3D başlıklar oluşturmasına olanak veriyor. Hızlı başlamayı sağlayan basit şablonların yanı sıra yerleşik arka planlar ve canlandırmalar içeren sinematik şablonlarla birlikte geliyor.

Kullanıcılar, materyaller, aydınlatma ve kenarların yüzlerce kombinasyonuyla başlıklarının görünümünü özelleştirmek için birçok metin stili arasından seçim yapabiliyor ve 2D başlıkları anında 3D’ye dönüştürüp değişiklikleri gerçek zamanlı olarak görebiliyorlar.

Final Cut Pro 10.2, daha hassas renk derecelendirmesi için, editörlerin dörde kadar video alanını aynı anda görmesine olanak veriyor ve tüm efektlerde daha sonra hızlı erişmek üzere ön ayar olarak kaydedilebilecek gelişmiş Shape maskelerini içeriyor.

Ayrıca, Final Cut Pro 10.2, Panasonic AVC-Ultra ve Sony XAVC-S dahil, daha fazla video biçimini yerel olarak destekliyor. Mac Pro’da çift GPU desteğini de içeren, GPU ile hızlandırılmış oynatma, kodlama ve işleme sayesinde RED RAW dosyalarıyla her zamankinden daha hızlı çalışmayı sağlıyor.

Video editörleri ve hareketli grafik profesyonelleri, 3D başlıklar için daha da fazla seçenek sunan Motion 5.2’den yararlanabilirler. Uygulama, artık kullanıcıların, birden fazla ışık ve kamerayla dinamik başlıklar ve diğer nesneler üzerinde ultra gerçekçi gölgeler ve yansımalar yapan 3D başlıklarla çok katmanlı sahneler oluşturmasına olanak veriyor.

Onlarca üçüncü taraf ortağı, harika görünümlü 3D başlıklar için daha da fazla seçenek sunuyor. Ripple Training, motionVFX ve FxFactory’yi de içeren geliştiricilerin, tümü Motion ve Final Cut Pro’nun yeni sürümleriyle sorunsuz biçimde çalışan yüzlerce yeni 3D şablonu yakında çıkıyor. Motion aynı zamanda 12 yeni üretici efekti, iyileştirilmiş ana kare oluşturma, maske ve şekil oluşturma için genişletilmiş denetimler de içeriyor.

Compressor 4.2 bir filmi iTunes Store’da satılmak üzere hazırlamayı daha önce hiç olmadığı kadar kolaylaştırıyor. Filmi, fragmanı, gizli altyazıları ve daha fazlasını seçmek yeterli; Compressor, kullanıcıların mağazada satılması için bir iTunes Delivery Partner’a göndereceği iTunes Store Paketi’ni oluşturuyor.

Compressor, kodlama görevleri için, uyumlu aygıtlarda Compressor’e Gönder seçeneği ve donanımla hızlandırılmış çok geçişli H.264 kodlama kullanıldığında hızlı GPU işlemeyi de içeren temel performans geliştirmelerini de sunuyor.

Yeni müşteriler Final Cut Pro 10.2’yi 649.99 TL ve Motion 5.2 ve Compressor 4.2’nin her birini 104.99 TL’ye Mac App Store’dan indirebilirler. Mevcut müşteriler ise ücretsiz olarak güncelleyebilirler.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın