Apple tam bir yıldır Jobs’suz

Telefonları akıllı hale getiren ve teknolojinin sınırlarını zorlayan Apple’ın efsanevi CEO’su Steve Jobs ölümünün birinci yıldönümünde bir kez daha anılıyor.

Bilişim devi Apple’ın kurucularından, teknoloji dünyasında çığır açan iPod, iPhone ve iPad’in büyük başarısının ardındaki isim Steve Jobs, bundan tam bir yıl önce hayatını kaybetmişti. Apple’ın efsanevi CEO’su 56 yaşında, 5 Ekim 2011’de pankreas kanserine yenik düşmüştü.

Ölümü tüm dünyada üzüntü yaratan teknoloji dehası, arkadaşı Steve Wozniak ile 1976 yılında evinin garajında Apple firmasını kurmuştu.

Birlikte Machintosh’u geliştiren ikilinin yolları daha sonra ayrılsa da Jobs, bir süre sonra Apple’a geri dönmüş ve iflasın eşiğinden kurtardığı firmayı 14 yıl içinde pazarın lideri yapmayı başarmıştı.

2001 yılında iPod ile başlayan ürünleriyle Apple, önce dijital müzik pazarını, ardından iPhone ile cep telefonu pazarını ele geçirdi. Apple, iPad ile tablet bilgisayar alanında adeta devrim yaptı. Deutsche Welle’nin haberine göre, son yıllarda borsada hisseleri giderek değer kayanan Apple’ın bugün toplam değeri 600 milyar doları geçti.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın