Apple tarihteki en değerli şirket

Apple, dünyanın piyasa değeri en yüksek şirketi oldu. ABD’nin teknoloji devi firmasının New York borsasında toplam hisse değeri 620 milyar doları geçti. Daha önce bu rekor, 1990’ların sonunda internet şirketlerinin borsada hızla yükseliş gösterdiği dönemde Microsoft’a aitti.

Gözlemciler, iPhone ve iPad ürünlerinin tüketiciler nezdindeki popülerliğinin Apple hisselerine değer kazandırmaya devam ettiğini söylüyor. Pazartesi New York Borsası’nda hisseleri yüzde 2.6 artış gösteren şirketin toplam değeri 623 milyar dolara erişti.

1999 yılında Microsoft’un doruktaki piyasa değeri 621 milyar dolar olmuştu. Kimi ekonomistler, enflasyonun etkisi hesaba katılırsa Microsoft’un halen en değerli şirket tahtında kalması gerektiğini savunuyor.

Apple hisselerindeki son yükseliş trendi, şirketin piyasaya sürmesi beklenen yeni tip iPhone’un yarattığı heyecana bağlanıyor. iPhone, şirketin tartışmasız en popüler ürünü. Apple’ın bütün satışlarının en az yarısının iPhone olduğu bildiriliyor. BBC’nin haberine göre, şirkete yakın kaynaklar, akıllı telefonun son versiyonunun Eylül ortasında satışa sunulmasının beklendiğini belirtiyorlar.

Apple, geçen yıl borsada Exxon Mobil’i geride bırarak ABD’nin piyasa değeri en yüksek şirketi konumuna geçmişti. Apple’ın borsadaki yükselişine rağmen, teknoloji sektörünün geneli için aynı şeyi söylemek zor. Yakın zaman önce borsada işlem görmeye başlayan dünyanın bir numaralı sosyal iletişim şirketi Facebook’un hisseleri değer kaybediyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın