Apple’ın kârı son 10 yılda ilk kez azaldı

Apple’ın kârlılığı son 10 yıl içinde ilk kez düşüş gösterdi. Bilgisayar ve akllı telefon üreticisi, Ocak-Mart dönemini kapsayan yılın ilk çeyreğindeki kâr düşüşüne rağmen, hissedarlarlarına kâr paylarını zamlı olarak vereceğini duyurdu.

Apple 2011 yılının Ocak-Mart döneminde 11 milyar 600 milyon dolar kâr etmişti; 2012’nin aynı dönemindeki kârı ise 9 milyar 500 milyon dolara geriledi.

Apple’ın kârlılığıyla ile ilgili beklentiler daha düşük bir miktar olacağı yönündeydi ancak firmanın satışları yüksek olduğundan düşüş beklendiği kadar büyük olmadı. iPad ve iPhone’daki satış rakamları 43 milyar 600 milyon dolar olarak gerçekleşti.

BBC’nin haberine göre, Yürütme Kurulu Başkanı Tim Cook iyi düzeyde bir performans yakalamakla birlikte, büyüme eğrisinde bir yavaşlama olduğunu kabul etti ve “Bunun sonucu olarak 2012’de olağandışı yüksek performansımızın gerisine düştük.” dedi. Şirketin verdiği rakamlar, yılın ilk çeyreğinde 37.4 milyon iPhone ile 19.5 milyon iPad satıldığını gösteriyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın