Arçelik’ten enerji verimliliğine destek

Arçelik Üretim ve Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İsmail Hakkı Sağır, “Arçelik, kendi teknolojisi ile Türkiye’deki işletmelerinde sağladığı bilgi birikimini, yurt dışındaki işletmelerine de transfer ederek, küresel enerji verimliliğine ve dolayısıyla iklim değişikliği ile mücadeleye destek veriyor” dedi.

Sağır, enerji verimliliğinin önemine dikkati çekerek, enerji kaynakları açısından dışa bağımlı ülkeler arasında yer alan Türkiye’de toplam elektriğin yüzde 23’ünün evlerde tüketildiğini belirtti.

Özellikle, beyaz eşya, klima ve televizyonun evsel elektrik kullanımı içindeki payının yüzde 60 olduğunu anlatan Sağır, “Bu ürün gruplarında Arçelik enerji verimli ürünlerin kullanımı ile sağlanacak yüzde 50 enerji tasarrufu, Türkiye’nin toplam elektrik tüketimini yaklaşık yüzde 7 azaltacak” ifadesini kullandı.

Sağır, Arçelik’in Türkiye, Romanya, Çin, Güney Afrika ve Rusya’daki tesislerinde ürettiği enerji verimli ürünler ile global platformda enerji verimliliğinin liderleri arasında olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Son yedi yılda Avrupa’da pazar payını en çok arttıran marka olan Beko, Avrupa kıtasının 2. en büyük beyaz eşya markası konumunda. Avrupa Ev Cihazları Üreticileri Birliği (CECED) üyesi olan Arçelik, Avrupa Birliği Komisyonu’nun yeni eko tasarım ve enerji etiketi revizyonu çalışmalarına katılarak, yol haritasını şekillendirmekte ve enerji verimliliğinde rekortmen ürünleri farklı coğrafyalarda devreye almaktadır. Arçelik, kendi teknolojisi ile Türkiye’deki işletmelerinde sağladığı bilgi birikimini, yurt dışındaki işletmelerine de transfer ederek, küresel enerji verimliliğine ve dolayısıyla iklim değişikliği ile mücadeleye destek veriyor.”

Geçen yıl Arçelik’in A+++ enerji sınıfından yüzde 10 daha verimli enerji seviyesine sahip dünyanın ilk kurutma makinasını ürettiğini anlatan Sağır, “Türkiye’de üretilen ilk ve tek A+++ enerji seviyesinde derin dondurucu ve klima da Arçelik’e aittir” dedi.

Sağır, Arçelik’in aynı zamanda enerji verimliliği sağlayan endüstriyel motor da ürettiğini kaydetti.

Arçelik, 14 Ocak’ta Enerji Verimliliği Fuarı’nda kendi teknolojisi ile geliştirdiği IE4 sınıfı süper verimli elektrik motorunu ilk kez sergilemişti.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir