ASTRA 5B uydusu Fransa’dan fırlatılıyor

Dünyanın lider global uydu ve yayıncılık operatörlerinden “SES”, filosundaki 56. uydu ASTRA 5B’yi 21 Mart 2014’te fırlatmaya hazırlanıyor.

ASTRA 5B Uydusu, Fransız Guyanası’ndaki Avrupa Uzay Merkezi’nden yerel saatle 19.05 – 20.02 arasında (23.05 – 00.02 CET – 18.05 – 19.02 EDT) Ariane 5 ECA roketi üzerinden uzaya fırlatılacak. Uydu, Airbus Savunma ve Uzay şirketi (eski adıyla Astrium) tarafından Fransa Toulouse’da yüksek güvenlikli Eurostar E3000 platformu baz alınarak üretildi. Çok misyonlu bu uydu, 31,5 derece Doğu konumuna yerleşecek, Doğu Avrupa ve komşu pazarlarda yüksek performanslı “Doğrudan Eve Yayın” için Ku ve Ka-bandı uydu yüklerini taşıyacak.

SES Teknolojiden Sorumlu Başkanı Martin Halliwell, konuyla ilgili; “ASTRA 5B, Avrupa Arianespace fırlatma aracından gönderilen 39. SES uydusu olacak. Uzun vadeli ilişkimiz, geçmişteki bu başarılı performansa dayalı; bu ilişki aynı zamanda Arianespace’e duyduğumuz sonsuz güveni ve fırlatma aracı olarak Ariane’e bağlılığımızı gösteriyor. Görevin başarıyla tamamlanmasını sabırsızlıkla bekliyoruz” diye belirtti.

Türkiye yayıncılık sektörü açısından önemli

Türkiye erişimi açısından büyük önem taşıyan ASTRA 5B, uydu yayıncılığı sektöründe SES’in global deneyimini Türkiye ile daha etkin bir şekilde paylaşmasını sağlayacak. SES Türkiye Ülke Müdürü Ahmet Eren, SES’in Türkiye çalışmalarıyla ilgili; “SES Türkiye olarak çalışmalarımıza tüm hızıyla devam ediyoruz. Bu dönemde Türkiye yayıncılık sektörü açısından en önemli yatırımımız ise uzay yolculuğuna hazırlanan ASTRA 5B uydusu olacak. Bir uydu yatırımının maliyeti ve 3 yıllık bir ön çalışma gerektirdiği düşünüldüğünde, SES’in Türkiye ve bölgeye verdiği önem derecesi de anlaşılacaktır.

Yeni fırlatacağımız ASTRA 5B uydusu, özellikle HD ve Ultra HD yayınlarının önümüzdeki dönemde dünya trendlerine paralel olarak ülkemizde de artacağı düşünüldüğünde, yüksek kapasitesi ve teknik özellikleri ile Türkiye’deki DTH operatörlerinin ve medya gruplarının kapasite ihtiyacına cevap verecektir. SES, ASTRA 5B uydusu üzerinden yeni servisleri ve iş modelleri ile Türkiye medya sektöründe daha etkin şekilde yer alacaktır” dedi.

Fırlatma anını izleyin

Standart tanımlı (SD) ve de yüksek tanımlı (HD) olarak fırlatma anının video yayınına, ASTRA’nın yörünge konumu 19,2 derece Doğu, uydu alıcı-verici 1,037, uydu yer bağı frekansı 11023,25 MHz, yatay polarizasyon, sembol hızı 22,0 MSym/s, FEC 5/6, servis ID 5221 ve 5222, servis adı “Astra 5B Fırlatma SD” ve “Astra 5B Fırlatma HD”den veya www.arianespace.com adresinden ulaşılabilirsiniz.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir