Avea, 4G hız testinde saniyede 3,6 Gigabit hıza ulaştı

Avea, Nokia ekipmanlarıyla gerçekleştirdiği 4G hız testinde saniyede 3,6 Gigabit (Gbps) hıza ulaştı. Avea açıklamasına göre, operatör, Nokia Networks ile birlikte Avea Teknoloji Merkezi’nde Nokia ekipmanlarıyla gerçekleştirdiği 4G hız testinde saniyede 3,6 Gigabit hıza ulaşırken, bu sonuçla Türkiye’nin bir önceki hız rekorunu dörde katlayarak, dünyada bu hıza ulaşabilen ilk 5 mobil operatör arasında yerini aldı.

Kırdığı 4G hız rekorunun yanı sıra eş zamanlı gerçekleştirdiği canlı demoyla Türkiye’de 4X4 MIMO özelliği yardımıyla tek taşıyıcı kullanarak 300 Mbps hıza ulaşan ilk operatör olan Avea, böylece 4×4 MIMO Teknolojisi’ni de Türkiye’de ilk kez test eden şirket oldu.

Avea Network Grup Direktörü Cemal Baki, Avea altyapısı ve Nokia teknolojileri yardımıyla çoklu terminal ile LTE frekans bandı kullanılarak ulaşılan bu hızın, Türkiye’de şimdiye kadar bir iletişim noktasından ulaşılabilen en yüksek hıza karşılık geldiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin en genç ve dinamik mobil operatörü olarak, ülkemizde birçok hizmet ve teknolojinin öncülüğünü üstleniyoruz. 2015 yılında hayata geçmesi beklenen 4G hizmetleri üzerinde uzun zamandır çalışıyoruz. Bugün 4G ile saniyede 3,6 Gigabit hıza ulaşarak yeni bir Türkiye rekoruna imza attık. Ayrıca 4×4 MIMO çoklu anten teknolojisiyle Türkiye’de ilk kez 300 Megabit hıza ve LTE-Advanced CA ile iki taşıyıcıyı birleştirerek saniyede 300 Megabit hıza ulaşmanın heyecanını yaşıyoruz. 4G teknolojisinin getirdiği daha hızlı, daha kaliteli ve düşük bekleme süresi sayesinde müşterilerimize yeni hizmetler sunma fırsatı bulacağız. Nokia Networks ile bugün birlikte kırdığımız bu rekor, Avea’nın 4G hizmetlerini güçlü bir teknolojik altyapı üzerinden sunmaya hazır olduğunun bir göstergesidir. 4G sayesinde mobil bağlantı deneyimi farklı bir boyuta taşınacak. Birden fazla kişiyle cepten kesintisiz video konferans gerçekleştirebildiğiniz, büyük dosya transferi yapabildiğiniz, her yerden şirket ağına hızlı bağlantı kurabildiğiniz ve veri paylaşabildiğiniz, yüksek çözünürlüklü film ve videoları her yerden kesintisiz seyredebildiğiniz, sosyal paylaşıma ve eğlenceye her zamankinden çok daha yakın olduğunuz bir dünyanın kapılarını aralıyoruz.”

Baki, “Burada ulaşılan 3.6 Gbps hızı, 2G ve 3G teknolojileriyle karşılaştırıldığında büyük bir gelişme olarak kabul edilebilir. Mesela 3 dakikalık 500 MB boyutlu yüksek çözünürlüklü bir video, 300 Mbps hızla 13 saniyede, 30 dakikalık 5 GB boyutlu yüksek çözünürlüklü bir video, 3,6 Gbps hızla sadece 11 saniyede indirilebilecek. Demolarda kullanılan radyo sistem üniteleri, Avea 3G şebekesinde hali hazırda kullanılan radyo sistem üniteleri ile aynı donanıma sahip” ifadelerini kullandı.

Nokia Networks Türkiye Satış Direktörü Özlem Öztürk Sağlıkova da “Mobil geniş bant çözümlerinin lider tedarikçisi olarak, operatörlere, karşılaştıkları yoğun veri kullanımlarıyla başa çıkabilmeleri için destek oluyor ve bu konuda yenilikçi yönümüzü sürekli geliştiriyoruz. Türkiye’de ilk defa denenen bu hız rekorunu Avea ile birlikte gerçekleştirmekten dolayı da özellikle gurur duyuyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Açıklamada yer alan bilgilere göre, günümüz teknolojisinde 20 Megahertz frekans bandında tek taşıyıcıyla 2×2 MIMO ile saniyede 150 Megabit’lik hıza çıkılabiliyor. Avea yaptığı gösterimde 20 Megahertz’lik tek taşıyıcı ve 4×4 MIMO teknolojisini kullanarak saniyede 300 Megabit hıza ulaştı. Böylece taşıyıcı hızını dört katına çıkaran 4×4 MIMO çoklu anten teknolojisi, Türkiye’de ilk kez Avea tarafından denenmiş oldu.

Avea, gerçekleştirdiği üçüncü gösterimde Gelişmiş LTE Taşıyıcı Birleştirme (LTE-Advance CA) özelliğiyle iki taşıyıcıyı birleştirerek saniyede 300 Megabit hıza ulaştı. Bu hız, bugün için tek bir terminalle ulaşılabilen maksimum hıza karşılık geliyor. 2015 yılında geliştirilen yeni teknoloji ve ticari terminallerle bu hızın 450 Megabit’e çıkması bekleniyor.

LTE, dünyanın en hızlı yayılan mobil altyapı teknolojisi olarak dikkat çekiyor. LTE Advanced olarak da bilinen yeni nesil 4G teknolojisi, sağladığı yüksek hızla ve düşük bağlantı cevap süresiyle birçok yeni nesil mobil servis ve uygulamanın kablolu geniş bant ile kıyaslanacak ölçüde kaliteli şekilde sunulabilmesini sağlıyor. İletişimden eğlenceye, verimlilikten sosyal paylaşıma tüm popüler mobil uygulamalar, 4G teknolojisiyle yeni olanaklara kavuşuyor. Türkiye’de 4G lisans ihalesinin 2015 yılında gerçekleştirilmesi ve ihaleyi takiben yıl sonuna kadar son kullanıcıya yönelik 4G şebekelerinin hayata geçmesi bekleniyor.

Ayrıca, 3,6 Gbps hız ile 1 saniyede standart boyutlarda yaklaşık 300 bin belge aktarılabiliyor, 2 binden fazla kitap indirilebiliyor, 300’e yakın web sitesi aynı anda yüklenebiliyor, 50’den fazla yüksek çözünürlüklü fotoğraf yollanabiliyor, 120’ye yakın şarkı indirilip, 200’ün üzerinde Full HD kalitesinde yayın eş zamanlı olarak izlenebiliyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın