Avea’dan geri dönüşüm otomatı

Avea, Sade Şirketler Grubu ile yaptığı iş birliğiyle, geliştirilmesinden kullanıma sunulmasına kadarki tüm süreçlerde katkıda bulunduğu Türkiye yapımı geri dönüşüm otomatı “AtıkMatik”i kullanıma sunduğunu duyurdu.

Avea açıklamasına göre, katı atıkları geri dönüşüme kazandırırken; kullanıcılara sunduğu şehiriçi ulaşım, park, yemek indirimi ve sinema bileti gibi farklı hediye kuponlarıyla geri dönüşümü destekleyen AtıkMatik, dün İstanbul’da başlayan ve yarın sona erecek olan REW İstanbul 10. Geri Dönüşüm, Çevre Teknolojileri ve Atık Yönetimi Uluslararası Fuarı” nda ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Avea Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Balcı, sürdürülebilir çevreci unsurları ön plana çıkartan “American LEED Gold Sertifikası”na kendi kategorisinde sahip ilk ve tek şirket olan Avea olarak, AtıkMatik’i Türkiye’ye kazandırma amacıyla SADE Şirketler Topluluğu’yla iş birliği yapmaktan mutluluk duyduklarını belirtti.

Avea’nın sürdürülebilirlik ve çevre bilincini, kaynağında ayrı toplanması gereken atıklar konusunda da devam ettirdiğini dile getiren Balcı, çevrenin korunmasında ve geri dönüşümün desteklenmesinde ciddi katkı sağlayacağına inandıkları yerli geri dönüşüm otomatı AtıkMatik’in, yaratıcı konsepti, pratik kullanım sistemi ve kullanıcıları teşvik eden ödül sistemiyle ülke ekonomisine de ciddi katkıda bulunacağını ifade etti.

Avea altyapısı ve teknolojisi ile Türkiye’nin genelinde büyük bir farkındalık oluşturacak olan bu teknolojinin çok kısa zamanda tüm Türkiye’de kullanılmaya başlanacağına inandıklarını vurgulayan Balcı, bu teknolojinin yüzde 100 yerli sermayeyi temsil eden Sade Şirketler Grubu tarafından geliştirilmiş olmasının da kendilerini mutlu ettiğini belirtti.

Balcı, “AtıkMatik”in günlük hayatta kullanıma başlanması için belediyelerin yanı sıra ilgili kurum ve kuruluşlarla görüşmelerin başlatılacağını bildirdi.

Sade Şirketler Grubu yetkililerinin açıklamasında da 2 yıla yakın sürede 3 kişilik ekip tarafından geliştirilen AtıkMatik’in, geri dönüşebilir atıkların ekonomiye kazandırılmasında en önemli rolü üstleneceği ve geri kazanılan değerlerle Türkiye ekonomisine kazanç sağlamanın yanında aile ekonomisine de verdiği ödüller ile katkıda bulunacağı kaydedildi.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir