Avea’nın abone sayısı 15,3 milyona yükseldi

Mobil iletişim operatörü Avea, 2014 yılı ilk çeyreğine ilişkin operasyonel ve finansal sonuçlarını açıkladı. 2013 yılını 3.838 Milyon TL gelir ve 14,5 milyon aboneyle kapatan Avea; 2014’ün ilk çeyreğinde, toplam abone sayısını geçen yıla oranla %11 artırarak 15,3 milyona yükseltti.

Numara taşımada son 8 çeyrektir sahip olduğu kesintisiz liderliği devam ettiren Avea, 2013’ün aynı döneminde 239 bine varan abone tabanı büyümesini, bu yıl 3 kat artırma başarısı göstererek; ilk çeyreği 757 bin aboneyle kapattı.

“Mobil iletişimde özgür dönemin yaratıcısı” olma iddiasıyla ‘Akıllı Büyüme’ stratejisine devam eden Avea, kullanıcı sayısı ve kullanımdaki artışla mobil datada %65’lik bir büyüme yakaladı.

“2013 sonuçlarımızın verdiği güç ve Türkiye’nin geleceğine yatırım yapma vizyonumuzla 2014’e hızlı bir giriş yaptık” diyen Akdemir; ilk çeyreği şöyle değerlendirdi:

“Büyük ilerlemeler kaydedip heyecan verici rakamlara ulaştığımız üç aylık süreçte, kendi rekorlarımızı kırarak büyümemizi sürdürdük. Kendimizle olan yarışımız, bizi birçok alanda liderliğe oturttu. Sunduğumuz bolluk ve çeşitlilik dünyasına; avantajlı, cazip teklif ve kampanyalarımıza ilişkin başarılı iletişimimiz, beklediğimiz sonuçları verdi. 2014’ün ilk çeyreğinde de müşterinin tercihi açık ara Avea oldu”

Tüketici dostu tarifeleri ve kampanyalarla abone tabanında rekor büyüme kaydettiklerine dikkat çeken Akdemir; “2012 yılının ilk çeyreğinde 170 bin olan abone tabanı büyümemizi 2013’ün aynı döneminde 239 bine yükseltmiştik. 2014 ilk çeyrekte abonemizi 757 bin büyüterek, 2007’den bu yana en yüksek büyümemizi gerçekleştirdik.

Toplam abone sayımız geçtiğimiz yılın ilk çeyreğine göre %11 oranında arttı. Faturalı tabanımız %15, faturasız tabanımız ise %8 büyüdü. 2013’ü piyasadaki en yüksek faturalı oranına sahip şirket olarak kapatmanın mutluluğunu yaşarken; bu yılın ilk çeyreğinde kaydettiğimiz büyümeyle faturalı abone oranımızı %45.5’e yükselttik” dedi.

“Numara Taşıma” kavramını, neredeyse “Avea’ya Taşıma” ile eşdeğer hale getirdiklerini belirten Avea CEO’su Erkan Akdemir, son iki çeyrektir pozitifte olma başarısını gösteren tek operatör olduklarını vurgulayarak; “8 çeyrektir numara taşımada kesintisiz açık ara lideriz. İki yıldır numara taşıma kavramı Avea ile özdeşleşti. Yılın ilk çeyreğinde net 698 bin cep telefonu kullanıcısı, numarasını başka bir operatörden Avea’ya taşıyarak Avea’nın avantajlarla dolu dünyasının bir parçası oldu” dedi.

Her alanda gerçekleşen yükselişin, gelir ve kârlılığa da yansıdığına dikkat çeken Akdemir; “Gelirde güçlü ve istikrarlı büyümemizi sürdürürken; kârlılığımızı da koruduk. 2014’ün ilk çeyreğinde EBITDA 109 milyon, gelirimiz ise 957 milyon TL olarak gerçekleşti. Arabağlantı fiyat düşüşü sözkonusu olmasaydı; gelirimiz yine çift haneli artarak %14’lük bir büyümeyle 1 milyar 43 Milyon TL olarak gerçekleşecekti.” diye konuştu.

Mobil datanın Avea’nın büyümesinde lokomotif görevi gördüğünün altını çizen Akdemir; açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Yeni nesil teknolojilere yaptığımız yatırımları tüm hızıyla sürdürürken, en hızlı interneti en uygun paket ve tekliflerle sunarak ‘iletişimde özgür dönemin yaratıcısı’ olduk. Bu öncü çalışmalarımızın bir sonucu olarak data servis gelirimizi önemli ölçüde artırmayı başardık. Tüm bunların sonucunda, kullanıcı sayısı ve kullanımdaki artışla mobil data gelirimizde de %65’lik bir büyüme yakaladık. 2013’ün aynı döneminde %14 olarak gerçekleşen servis gelirimizdeki mobil data payı bu yılın ilk çeyreğinde yıllık 8 puan artışla %22’ye yükseltmiş durumdayız.”

Avea’nın, akıllı telefon penetrasyonundaki liderliğini 10 çeyrektir kesintisiz sürdürdüğünü vurgulayan Akdemir; geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 13 puanlık bir artışla penetrasyon oranını %42’ye yükselttiklerini belirterek “Çeyrek açıklamasını yapan diğer operatörlerden 10 puan öndeyiz” dedi.

Erkan Akdemir, kitleleri sundukları Avea markalı cihazlar sayesinde akıllı telefonlarla tanıştırmaya devam ettiklerini ve her alanda fırsat eşitliği yaratarak “Akıllı Cihazların İlk Adresi” olmayı sürdürdüklerini söyledi. Operatör markalı ilk 4,5 inç ekrana sahip Avea inTouch 3 ve 5 inç ekranlı Avea inTouch 3 Large’ın yanı sıra Türkiye’de bir GSM şirketi tarafından gerçekleştirilen “ilk üretici ve operatör markalı” cihaz olan Nokia Lumia 525 ile akıllı telefon penetrasyonunda çok önemli adımlar attıklarına dikkat çeken Akdemir; “Akıllı telefon sahibi olmak isteyen herkese uygun alternatifi sunmak, bizim önceliklerimiz arasında yer almaya devam edecek” diye konuştu.

“Uygun fiyatlı paketlerimiz, birbirinden avantajlı ve tüm iletişim ihtiyaçlarını bir arada sunan benzersiz tekliflerimizle fatura korkusu olmayan özgür bir iletişim dünyası yarattık” diyen Erkan Akdemir, kişibaşı gelir ve kullanıma ilişkin ilk çeyrek sonuçlarını da şöyle aktardı:

“Özgürce konuşturmaya devam ettiğimiz abonelerimizle ARPU’da gelirimiz, arabağlantı etkisi hariç, geçen yılın ilk çeyreğine göre %4’lük bir artış gösterdi. Kişibaşı kullanımda (MOU) avantajlı tekliflerle yıllık bazda %9 oranında bir büyüme sağladık. 2013 ilk çeyrekte 343 dakika olan kişibaşı kullanım, 2014 ilk çeyrekte 373 dakikaya ulaştı.”

2014 ilk çeyrekte elde edilen finansal sonuçlarla, diğer operatöre fark atılan alanlara da şöyle dikkat çekti:

“Diğer operatör ilk çeyrekte 389 bin abone kaybı yaşarken; Avea 757 bin net abone kazandı. 407 bin aboneyle, faturalı abonede 93 bin abonelik bir büyüme gerçekleştiren diğer operatörden 4,3 kat daha fazla bir büyüme kaydettik.

Faturasız abonede ise, diğer operatör 482 bin abone kaybı yaşarken; Avea olarak 351 bin abone büyümesine imza attık. %45.5’lik faturalı abone oranımızla, diğer operatörün 5 puan üstünde bir oran gerçekleştirdik.

Bu yılın ilk çeyreğini %4 gelir büyümesiyle, diğer operatörün 4 puan üzerinde kapattık. Data gelirimizdeki büyük artışla, diğer operatörden daha fazla büyüdük. Avea olarak biz %65’lik bir büyüme sağlarken; açıklama yapan diğer operatör 39 puan farkla %26 seviyesinde kaldı.

Akıllı telefon sahiplik oranı %32 olan diğer operatörü, %42’lik bir oranla, bu alanda da geride bırakmış durumdayız.”

Avea’nın sadece rakamlarla değil, kurumsal kültürü ve sosyal alandaki başarılarıyla da fark yaratmayı sürdürdüğüne değinen Akdemir, sürdürülebilir projelerinin Avea’ya kazandırdığı değerleri de şöyle aktardı:

“Sürdürülebilirlik vizyonuyla odaklandığımız akıllı büyüme stratejileri konusunda başarılı adımlar atıyoruz. Yaşadığımız dünyaya ve gelecek nesillere karşı duyduğumuz sorumluluğu her faaliyetimizde hissediyor ve hissettiriyoruz. Bu yıl Ümraniye binamızla, çevreci binalar konusunda uluslararası bir otorite olan LEED’den ‘Gold’ seviyesinde sertifika almaya hak kazandık. Çevreye karşı duyarlılığımızın önemli bir göstergesi olan, sektörün ilk ve tek yeşil bina sertifikasına sahibiz. Şimdi de bu sertifikayı Maçka binamız için almak üzere buna uygun düzenlemeler yapmaktayız.

Diğer yandan Nisan ayında ilk ‘Sürdürülebilirlik Raporu’muzu yayınladık. 10 yıldır gerçekleştirdiğimiz ve devam etmekte olan sürdürülebilir projelerimizi ilk kez bu kadar kapsamlı şekilde değerlendirerek paydaşlarımıza sunduk. Küresel Raporlama İnisiyatifi’ne başvurduğumuz bu raporumuzla, ilk başvuruda ‘C Sertifikası’ almaya hak kazandık. Türkiye’nin bu seviyede bir sertifikaya sahip olan az sayıda şirketinden biri olarak; sporda da sürdürülebilir değerler yaratmaya odaklandık.

FCBEscola Camp Avea projemizin ardından NBA ile imza attığımız yeni işbirliğimiz kapsamında Avea NBA Basketbol Kampı projemizin ilkini Ocak ayında gerçekleştirdik. Gördüğümüz yoğun ilgi üzerine, işbirliğimizin kapsamını genişleterek bu yıl kampımızı Mayıs – Haziran aylarında 5 ilimize birden taşıyoruz” dedi.

“Avealılar bilir, hayatınızı değiştiren güzellikler Avea’dan gelir” sloganıyla çok konuşulan yeni imaj kampanyasına da değinen Akdemir; sözlerini şöyle sonlandırdı:

“İyimser, geleceğe umutla bakan ve rekabete meydan okuyan markamızın kendini ifadesi olan yeni imaj filmimizle, müşterilerimiz ve markamız arasındaki bağı daha da kuvvetlendireceğiz. Türkiye’nin geleceğine yatırım yapma vizyonunu kendine ilke edinen Avea ailesi olarak, emeklerimizin karşılığını almak hepimizi gururlandırdı. Önümüzdeki dönemde de başarı grafiğimizi hep yukarı taşıyacak şekilde çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz.”

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın