Barselona’dan İstanbul’a ‘alo’ demek 1 saniye

LTE teknolojisi üzerinden Ses Taşıma (VoLTE) teknolojisiyle HD kalitesinde yapılan telefon görüşmesi ile Avea ve Nokia Networks, Barselona’dan İstanbul’a 1 saniyede “alo” dedi.

Avea ve Nokia Networks, Barselona’da düzenlenen 2015 Dünya Mobil Kongresi (GSMA) kapsamında ses iletiminde gelinen son nokta olarak tanımlanan VoLTE (Voice Over LTE ) teknolojisiyle bir test gerçekleştirdi.

Nokia Networks’ün teknolojik altyapısı kullanılarak gerçekleştirilen testte, GSMA’deki Nokia Networks standıyla İstanbul’daki Avea Teknoloji Merkezi arasındaki görüşmede telefon çağrısının bağlanması ve ilk “alo” sesinin duyulması 1 saniyeden daha kısa sürdü. Mobil operatörlerin müşterilerine sadece veri değil, ses iletiminde de 4G kalitesinde hizmet sunmasını sağlayan VoLTE teknolojisi, HD ses olarak da isimlendirilen yüksek netlikte sesli çağrıları mümkün hale getiriyor. VoLTE ayrıca cep telefonuna bağlı görüntülü sohbetlerin çok daha kaliteli ve hızlı olmasını sağlıyor.

Düşük gecikme süresiyle yapılan çağrıların neredeyse anında çağrı yapılan kişiye bağlanmasına olanak sağlayan VoLTE, devam eden bir görüşmenin tablet ve PC gibi VoIP (IP üzerinden ses taşıma) teknolojisine uyumlu cihazlara aktarılmasına da izin veriyor. “Türkiye’deki ilk VoLTE teknolojisiyle görüşme denemesi” 2013 yılının aralık ayında yine Avea tarafından gerçekleştirilmişti.

TT Teknoloji Grubu Ürün ve Servisleri Direktörü Cemal Baki, 2015 Dünya Mobil Kongresi’nde (GSMA) yaptığı açıklamada, LTE teknolojisiyle temel GSM mimarisinin tamamen değişeceğini, VoLTE ile müşterilerinin 4G hizmetleri sayesinde sadece veriyi değil, sesi de 4G kalitesinde kullanabileceğini söyledi.

2015 Dünya Mobil Kongresi (GSMA) kapsamında yapılan denemeyle Barselona ve İstanbul arasında 1 saniyenin altında kurulan ses bağlantısının 4G’nin hayata getireceklerine dair çarpıcı bir örnek olduğunu söyleyen Baki, Avea’nın 4G ve beraberinde getireceği teknolojileri Türkiye ile buluşturmaya hazır olduğunu dile getirdi. Nokia Networks Türkiye Satış Direktörü Özlem Öztürk Sağlıkova ise Avea ile geçen ay AveaLabs’te yapılan 4G hız testinde saniyede 3,6 Gigabit hıza ulaşarak yeni bir rekora imza atıldığını anımsattı. GSMA sırasında Barselona’dan İstanbul’a yapılan VoLTE görüşmesinde Nokia Networks’ün en yeni bulut teknolojisi kullanıldığı bilgisini veren Sağlıkova, “Nokia Networks dünyada şu anda ticari olmuş 12 VoLTE şebekesinden 8’ine telekomünikasyon çözümleri sağlamaktadır. Türkiye’ye LTE’nin gelmesiyle son kullanıcılar bu hızlı ve yüksek kaliteli ses görüşmelerini yapabilme imkanına sahip olacaklardır” dedi.

“Aramanın bağlanması 1-2 saniye sürecek”

“Türkiye’nin ilk 4G hız testlerini” 2013 ağustos ayında gerçekleştiren Avea, aynı yılın aralık ayında da “VoLTE ile ilk denemesini” gerçekleştirmişti. Şirket, eylül 2014’te gerçekleştirdiği 300 Mbps hız testiyle ilk kez ticari bir terminal üzerinden, tek bir kullanıcıya sunulabilecek maksimum hız rekorunun da sahibi oldu. Avea ayrıca 2015 ocak ayında 4G teknolojisiyle tek bir iletişim noktasından saniyede 3,6 Gigabit hıza ulaşarak Türkiye’de 4G hız rekorunu kırmıştı. VoLTE ile aboneler telefon görüşmelerini istediği zaman, daha eski bir teknolojiye yönlendirme gereği duymadan 4G teknolojisi kullanarak yapabilecek. Operatör tarafından kalite garantisi sağlanabilen gerçek zamanlı servislerle ses ve video görüşmesi yapılabilecek. Genişbant sesli çağrı sistemi sayesinde ses kalitesinde artış sağlanacak. 5 kat daha hızlı bağlantı süresi sayesinde aramanın bağlanması 1-2 saniye sürecek. Kaliteli görüntü ve ses eşliğinde gerçek zamanlı görüntülü konuşma gibi olanaklar mümkün olacak.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın