Bilgisayar satışlarının düşmesinin nedeni Windows 8 mi?

Artan tablet ve akıllı telefon kullanımı PC satışlarını azalttı. IDC, Windows 8’e duyulan zayıf ilginin satışlardaki düşüşün nedenlerinden biri olduğunu söyledi.

Wall Street Journal’ın haberine göre, kişisel bilgisayar (PC) piyasası kriz yaşıyor ve kurtarıcı olarak görülen Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 8 satışları artırmakta etkisiz kalıyor.

Araştırma şirketi IDC’nin yayınladığı rapora göre kişisel bilgisayar devleri Dell ve Hewlett Packard’ın küresel satışları ilk çeyrekte, geçen yıla göre yüzde 14 azaldı. Bu IDC’nin verileri toplamaya başladığı 1994 yılından beri satışlarda yaşanan en sert düşüş. PC satışları aralıksız dört çeyrektir düşüyor.

Başka bir araştırma firması olan Gartner küresel PC satışlarının yüzde 11,2 azaldığını tahmin etti. Bu internet balonunun patladığı ve 11 Eylül saldırılarının yaşandığı 2001 yılından bu yana yaşanan en büyük düşüş oldu. Gartner satışlardaki gerilemenin nedeni olarak tablet bilgisayarlara ve akıllı telefonlara artan ilgiyi gösterdi.

Dünyadaki kişisel bilgisayarların çoğunda kullanınlan işletim sisteminin üreticisi Microsoft geçen sonbahar Windows 8’i piyasaya sundu. Tamamen yenilen işletim sistemi dokunmatik ekranları da destekliyor.

Ancak tüketicilerin bu işletim sistemine ilgi gösterdiğine dair işaretler sınırlı. IDC’nin şaşırtıcı derecede sert bir dille yazılan raporunda Windows 8’in PC’lere olan ilgiyi artırmak bir yana dursun, satışlardaki yavaşlamanın nedenlerinden biri oldu. IDC Windows 8’i, geleneksel PC deneyiminden ödün vermek ve tabletlerde iyi çalışmayan özelliklerle kullanıcıların kafasını karıştırmakla suçladı.

IDC’den Jay Chou, olumsuz yorumlar için “Windows 8’e olan tepki gerçek” dedi. Microsoft’tan bir yetkili ise “PC piyasası dinamik ve evrimleşiyor” yorumunu yaptı ve ekledi “İş ortaklarımızla bilrikte kişisel bilgisayar ve tablet piyasasına daha da fazla yenilik getirmeye çalışıyoruz.”

Şirket yöneticilerinin tavrı da IDC’nin raporunu destekler nitelikte. Ricoh Americas Corp adlı şirketin her üç yılda bir yenilediği 17 bin kişisel bilgisayarı bulunuyor. Şirket bu yıl da 2009’da piyasaya sürülen Windows 7’i kullanmayı sürdüreceğini açıkladı. Şirketin COO’su Tracey Rothenberger yeni işletim sisteminin getirdiği faydaların, elemanları eğitmek için harcanacak masrafın altında kaldığını söyledi.

Gartner analisti Mikako Kitagawa Microsoft’u suçlamak için aynı derecede aceleci davranmıyor. Dönemsel kullanıcı tercihlerindeki değişimin PC satışlarını düşürdüğünü düşünüyor. “Windows 8 doğru yön” diyen Kitagawa “Windows 8 kabul edilmesi zaman alacak” diyerek daha iyimser bir bakış sergiliyor.

Kişisel kullanıcıların ilgisini hep sıcak tutan Apple bile sorunlardan bağımsız kalamayabilir. Dünyanın en büyük 3. kişisel bilgisayar üreticisi olan Apple’ın satışları IDC’ye göre yüzde 7,5 geriledi. Ancak Gartner Apple’ın ABD’deki satışlarının geçen yıla göre yüzde 7,4 arttığını söyledi.

Dünyada yıllık ortalama 350 milyon civarında kişisel bilgisayar satılıyor ancak akıllı telefonların ve tabletlerin toplam satışı PC satışlarını gölgede bırakacak kadar fazla. IDC’ye göre dünyada bu yıl 919 milyon akıllı telefon satılırken, 200 milyon kadar da tablet satılacak.

Microsoft’a bir darbe daha olarak IDC’nin raporunda Windows 8 kullanan tablet satışları da parlak olmadı. Dünyada satılan tabletlerin yalnızca yüzde 1’i Microsoft’un işletim sistemini kullandı. IDC, Windows 8’in tablet piyasasındaki pazar payının 2017’de yüzde 7,4’e çıkmasını bekliyor.

Kişisel bilgisayar piyasasının sorunlarının artmasında Dell ve HP’de yaşanan şirket içi değişimler de etkili oldu. Rakip Lenovo grubu küresel satışlarının azalmasını önlemeyi başardı ve ABD’de satışlarını artırdı.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir