Bill Gates Afrika’ya 100 bin tavuk bağışlayacak

Küresel yazılım devi Microsoft’un kurucusu Bill Gates, Sahraaltı Afrika ülkelerinde aşırı yoksulluk içerisinde yaşayanların tavuk yetiştiriciliği işine girebilmeleri için 100 bin tavuk bağışlayacağını söyledi.

Milyarder işadamı Gates, tavuk yetiştiriciliği sayesinde Afrika’da pek çok ailenin yoksulluktan kurtulabileceğini ifade ederek, başlattığı sosyal medya kampanyasıyla projeye destek çağrısında bulundu.

Gates’in tavuk yetiştiriciliği projesinin internet sayfası binlerce kişi tarafından sosyal medyada paylaşılmış durumda.

Birleşmiş Milletler Sahraaltı Afrika ülkelerinde nüfusun yüzde 41’inin aşırı yoksulluk sınırı olarak kabul edilen yıllık 700 dolar gelir seviyesinin altında yaşadığını belirtiyor.

Gates ise 5 tavuk yetiştiren bir çiftçinin yılda 1000 dolar gelir elde edebileceğini söylüyor. Projenin Sahraaltı Afrika ülkelerindeki nüfusun yüzde 30’unu desteklemesi hedefleniyor.

BBC’nin haberine göre, Gates, kampanya sitesinde “Tavuklar sürekli olarak üreyeceği için bu kadar kuuvetli bir gelir artışını sağlayacak başka bir yatırım bulamazsınız” dedi.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın