Bisiklet

Bisiklet keyfini kışın da sürdürmenin püf noktaları

Kış mevsimi gelirken özlediğimiz en zevkli aktivitelerden biri olan bisiklet sürmek, yerini kapalı araçlara bırakıyor. Peloton İstanbul Takım Kaptanı Tufan Sağnak, bisiklet tutkunları için kış aylarında da yapılacak keyifli bir sürüşün püf noktalarına değindi

Yaz aylarının en keyifli ve vazgeçilmez aktivitelerinden biri olan bisiklet sürmek, kış aylarında havanın oluşturduğu olumsuz şartlardan dolayı oldukça zorlaşıyor.

Bisiklet tutkunları için özellikle kış ayları ekstra bazı önlemleri gerektiriyor. Peloton İstanbul Takım Kaptanı Tufan Sağnak, kışın keyifli bir sürüş için alınacak önlemlere dair değerlendirmelerde bulunuyor.

Çok katlı ve ince giysiler giyilmeli

Sağnak, tavsiyelerine şöyle devam ediyor:

“Bisiklet kullanırken giyilecek giysiler ve kumaşı büyük önem taşıyor. Kalın giyinmekten ziyade çok katlı ve ince giysilere yönelmek, hem sürüş esnasında yüksek hareket kabiliyeti elde edebilmenizi sağlar hem de soğuktan daha etkili bir şekilde korunmanıza yardımcı olur.

Giysilerin aktivite sırasında sizi kuru tutabiliyor olması çok önemli. Bu nedenle pamuklu giysiler yerine bisiklet için özel üretilmiş, termal özelliğe sahip giysiler tercih edilmeli.

Bu giysiler hareket kolaylığı da sağlayacağı için daha sağlıklı ve keyifli bir sürüş elde ederken daha az efor harcamamıza yardımcı olacaktır. Ayrıca giysilerin koyu renkli olması da büyük önem taşıyor”

Bisiklet kışa hazırlık gerektirir

Bisikletlerinin kışa hazır olması gerektiğine dikkat çeken Sağnak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Kış aylarında yağışlara bağlı olarak kayganlaşan zeminde keyifli bir sürüş deneyimi yaşamak için mutlaka mevsime uygun lastik takılmalıdır.

Kış lastikleri biraz daha ağır olsa da daha dayanıklı ve dirençli lastiklerdir. Yağışlı günlerde yol tutuşunun artması için lastik havaları sürücünün ağırlığına uygun olarak ayarlanmalıdır.

Ayrıca kış şartlarına uygun bir zincir yağı kullanarak olası mekanik problemlerden bisikletinizi koruyabilirsiniz.”

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir