BlackBerry 4.7 milyar dolara satıldı

Kanadalı akıllı telefon üreticisi BlackBerry, şirketin yüzde 10 hissesini elinde bulunduran Fairfax Financial Holding’in oluşturduğu bir konsorsiyum tarafından 4.7 milyar dolara satın alınma yönündeki teklifi prensip olarak kabul etti.

Son dönemde ekonomik sorunlar yaşayan şirketin satış sonrası borsadan çekileceği açıklandı. Mike Lazaridis tarafından 1999 yılında kurulan şirket son çeyrekte ise 1 milyar dolar zarar açıklamıştı. BlackBerry, mali krizi aşabilmek için bir süre önce 4500 çalışanının işine son verme kararı almıştı.

Öte yandan analistlerin BlackBerry hissedarlarına bundan daha iyi bir teklif almalarının güç olduğunu belirterek ‘parayı alın ve kaçın’ önerisinde bulundukları belirtiliyor. Henüz nihai anlaşmanın imzalanmadığı ve BlackBerry’nin diğer potansiyel alıcılarla altı hafta boyunca görüşmeleri sürdürebileceği de gelen bilgiler arasında.

Kanada şirketi, Z10 modelinin satışlarının umduğu gibi gitmemesi nedeniyle bir milyar dolara kadar zarar beklediğini duyurdu.

Fairfax’ın Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı Kanadalı milyarder Prem Watsa, satışın “Blackberry, müşterileri, çalışanları ve cep telefonu operatörleri için yeni, heyecan verici bir sayfa açacağını” söyledi.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir