Çatısına güneş paneli isteyenlere: Güneş Rehberi

TechnoLogic 10 Ağustos 2017 0
Çatısına güneş paneli isteyenlere: Güneş Rehberi

Greenpeace, çatısına güneş paneli taktırmak isteyenler için www.gunesrehberi.org bağlantısından ulaşılabilecek pratik bir “Güneş Rehberi” hazırladı. Türkiye’de çatıların güneş panelleri ile donatılmasının önündeki bürokratik engellerin kaldırılması amacıyla başlatılan “Gölge Etme” kampanyası çerçevesinde güneş enerjisinden bireysel elektrik üretiminin önündeki engelleri işaret eden Greenpeace, bu site ile çatısına güneş paneli kurmak isteyenlere de yol göstermeyi hedefliyor.

Türkiye’nin ancak yüzde 1’ini değerlendirebildiği, güneşten 380 milyar kilovatsaat elektrik üretme potansiyelinin altını çizen Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanya Sorumlusu Duygu Kutluay konuyla ilgili şunları söyledi:

“Bizden çok daha düşük güneşlenme saatine sahip ülkeler güneş enerjisinden elektrik üretiminde bizden çok daha öndeler. Misal, Almanya gibi güneşlenme saatinde bizim çok gerimizdeki bir ülke, güneş enerjisinden bizden 40 kat fazla elektrik üretiyor.

Ve bu üretimin yüzde 60’ından fazlasını bireyler kendi çatıları ve kurdukları kooperatiflerde üretiyorlar. Biz de hem ülkemizde bireyler güneş enerjisinden elektrik üreterek sağlıklı ve güvenli bir gelecek için enerji dönüşümünün parçası olsun, hem de ülke ekonomisine katkıda bulunsun diye bireysel üretimin önündeki bürokratik engelleri kaldırmak üzere “Gölge Etme” kampanyasını başlattık.

Hazırladığımız “güneş rehberi” sitesiyle de çatısına güneş kurulumu yapmak isteyen bireyler için mevcut süreci anlattık. Amacımız güneş potansiyelinin yüzde birini bile henüz kullanmayan ülkemizde bu oranın artmasına öncülük etmek isteyen bireyler için rehberimizle kolaylık sağlamak.”

“Güneş Rehberi”nde çatısına güneş paneli kurmak isteyenleri yapması gerekenler dört madde ile şöyle özetleniyor:

  • Bağlı olduğunuz şebeke işletmecisine başvurarak, çağrı mektubu almanız gerekiyor. Hangi dağıtım şirketine bağlı olduğunuzu öğrenmek için sitedeki haritaya tıklayabiliyorsunuz.
  • Ardından başvuru ücretini yatırıp gerekli belgeleri hazırlamanız gerekiyor. Gerekli belgelerin neler olduğunu rehberde bulabilirsiniz.
  • Başvurunuzun değerlendirilmesini beklemeniz gerekiyor.
  • Başvurunuza kabul edilirse, sistem kurulum aşamasına geçiliyor. Bu aşamanın gerekli belgelerinin isimlerini de yine sitede bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın »