Cep telefonları mikrop yuvası

Yapılan bir araştırmaya göre, kullanıcıların çoğu cep telefonu temizliğine yeterince özen göstermiyor. Branş derneği BİTKOM, özellikle kış aylarında cep telefonlarının temizlenmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Alman ileri teknoloji derneği BİTKOM tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Almanya’da cep telefonu kullanıcılarının yalnızca dörtte biri telefonunun yüzeyini özenli bir şekilde temizliyor. Derneğin bin kullanıcı ile yürüttüğü araştırma, her iki kişiden birinin ise cep telefonunu ara sıra ve yüzeysel bir şekilde temizlediğini ortaya koyuyor.

BİTKOM uzmanı Bernd Klusmann özellikle virüslerle bulaşan üst solunum yolları rahatsızlıklarının yaygın olduğu kış aylarında cep telefonu ekranlarının ve tuşlarının temizliğine özen gösterilmesi gerektiği uyarısında bulunuyor.

Akıllı telefonların dokunmatik ekranlarının bu bakımdan oldukça kullanışlı olduğuna dikkat çeken uzman, bu ekranların da ilk dokunuştan itibaren kirlenmeye başladığını söylüyor. Klausmann, “Ter ve yağ telefonlar ne kadar dikkatli kullanılırsa kullanılsın, en ince çiziklerin bile arasına yerleşiyor” şeklinde konuşuyor.

BİTKOM, cihazların temizliğinde ise alkol, deterjan, sabun gibi temizlik maddelerinin kullanılmaması uyarısında bulunuyor. Deutsche Welle’nin haberine göre, BİTKOM uzmanı Klausmann dezenfektan spreyler ya da ekranlar için kullanılan özel temizlik bezlerinin, acil durumlarda ise gözlük temizlik mendillerinin kullanılabileceğini söylüyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın