TechnoLogic – Cep telefonu kullanım yaşı düşüyor


Cep telefonu kullanım yaşı düşüyor

TechnoLogic 26 Kasım 2014 0
Cep telefonu kullanım yaşı düşüyor

Cepkask Genel Müdürü Tayfun Gülgeç, cep telefonu kullanım yaşının gittikçe düştüğünü belirterek, “Bu bizim işimize gelse de çocukların hem sağlık hem de zihinsel gelişimleri açısından tehdit altında olmasını istemiyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Gülgeç, yaptığı açıklamada, küçük yaştaki cep telefonu kullanıcısının giderek arttığını belirterek, bu durumun kendilerine gelen hasar bildirim hikayelerine göre ebeveynlerin, çocukları kontrol etmek istemelerinden kaynaklandığını ifade etti.

Gülgeç, şöyle devam etti: “Bu kanaate varmamızın en büyük nedeni bize gelen hasar bildirim hikayeleridir. Cep telefonu hasarlarında da cihazın başına gelen olay yetişkin kullanıcı tarafından gönderilmiş beyanla bize ulaşıyor. Beyanlarda anne babalar tarafından çocuklarına verilmiş cihazların hasar hikayeleri giderek artıyor. Bu durum bizi oldukça şaşırtıyor. Cep telefonu kullanım oranının artması bizim işimize gelse de çocukların hem sağlık hem de zihinsel gelişimleri açısından tehdit altında olmasını istemiyoruz. Bu konuda ebeveynlerin daha dikkatli olması gerektiğini düşünüyoruz.”

Cep telefonu satışlarının kendilerini olumlu etkilemesine rağmen cep telefonu kullanım yaşının düşmesinin karşısında olduklarını vurgulayan Gülgeç, “Türkiye’de çocuklarımızın kanser riskine bu kadar yakın olmasına vicdanımız el vermiyor. Gelen hasar hikayelerine baktığımızda bu uyarıyı yapma gereği hissettik. Ailelerin bu konuda hassasiyet göstermelerini istiyoruz” ifadelerini kullandı.