CERN’de deneyler yeniden başlıyor

‘Tanrı parçacığı’ olarak da nitelendirilen Higgs bozonunu keşfeden Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) fizikçileri, ay sonunda yeniden deneylere başlayacaklarını bildirdi.

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN), evrenin oluşumunu araştırmaya devam ediyor. Yenilenmiş, dünyanın en büyük parçacık hızlandırıcısı aracılığıyla yapılan testlerin evrenin yaradılışına ilişkin sorulara yanıt vermesi bekleniyor.

CERN Genel Direktörü Rolf Dieter, düzenlediği basın toplantısında iki yıllık kapsamlı modernizasyon çalışmaları sonrası, mart ayı sonunda deneylere yeniden başlayacaklarını açıkladı.

Dieter, “Hepimiz çok heyecanlıyız“ şeklinde konuştu. Şu ana dek “Dünya Makinesi“ olarak adlandırılan hızlandırıcının tam kapasite çalışması için daha bir dizi testin gerekli olduğu belirtiliyor.

İsviçre’nin Cern kentindeki tesislerde yapılan deneylerde, parçacıklara kütlelerini verdiği düşünülen Higgs bozonunun varlığı kanıtlanmış ancak hangi çeşit olduklarının tespit edilmesi için daha uzun süre çalışmalar yürütülmesi gerektiği bildirilmişti.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, bilim insanları uzun süre evrenin doğumuna yol açtığına inanılan Büyük Patlama sırasında özellikle teorik fizikteki kütle mantığının temelini oluşturan Higgs parçacığı diye adlandırılan parçacıkların varlığını kanıtlamaya çabalamıştı.

1960’lı yıllarda İngiliz fizikçi Peter Higgs temel parçacıkların kütle kazanmasını açıklayan kuramını bilim dünyasına açıklamıştı. İngiliz fizikçinin adını alan Higgs bozonu 1993 yılında Nobel ödüllü fizikçi Leon Ledermann tarafından ‘tanrı parçacığı’ olarak adlandırılmıştı.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

1 thought on “CERN’de deneyler yeniden başlıyor

    bahadır

    (13 Mart 2015 - 11:07)

    Bence deneylere devam edilmeli ilerleyen zamanlarda teknolojinin doruklarına ulaşılması için yani ışınlanma dolayısıyla ışık hızına yaklaşma gibi olayların gerçekleşebilmesi için bu atomaltı parçacıklarıyla daha fazla deneyler yapılmalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir