TechnoLogic – Çevrimiçi çalışma piyasası Freelancer.com Türkiye’de


Çevrimiçi çalışma piyasası Freelancer.com Türkiye’de

TechnoLogic 16 Aralık 2012 0
Çevrimiçi çalışma piyasası Freelancer.com Türkiye’de

Dünyanın en büyük dış kaynaklı ve kitle kaynaklı çalışma piyasası Freelancer.com, Türkiye’de de hizmet vermeye başladı. 2009 yılında kurulan Freelancer.com’un İcra Kurulu Başkanı Matt Barrie, bugün, dünyanın her yanından 240’ı aşkın ülkede ve bölgede 4,4 milyon kullanıcıları bulunduğunu, global olarak dış kaynaklardan temin edilen 2,4 milyonu aşkın projeyle, dünyanın her yanından serbest çalışanlara ve işletmelere 650 milyon Amerikan dolarından fazla gelir kazandırdıklarını söyledi.

Freelancer eBay’e benzer şekilde işliyor. Sitede mal satışı ya da teklifleri yerine, proje, hizmet ve görev ilanları yayınlanıyor. Site, dünyanın dört yanından küçük ila orta ölçekli işletmeler ve girişimciler ile global işgücü arasında bağlantı sağlıyor.

Freelancer.com, Türkiye’yi tercih etmelerinin nedenini ise şöyle açıklıyor:

“Türkiye, güçlü bir girişimcilik kültürüne sahiptir ve bu sayede Avrupa’daki kredi krizi ve durgunluktan önce güçlü bir ekonomik büyüme yaratmayı başarmıştır. Türkler, işsizliğin artmasına ve işletmelerin büyüme mücadelesi vermesine rağmen, Freelancer gibi online piyasalar yoluyla teknolojiyi kullanarak kendi işlerini kurmak ve ticaret yapmak konusunda isteklidir. Freelancer.com, büyümeyi ve yeni piyasalara erişmeyi hedefleyen işler ve küçük işletmeler kurmak isteyen kişilere ulaşmayı amaçlamaktadır.

Birçok Türk girişimci, Freelancer.com’un lansmanından önce Freelancer.com üzerinden dış kaynaklı ve kitle kaynaklı teminin rahatlığını, kolaylığını ve yararlarını keşfetmişti. Sitenin İngilizce versiyonunda halihazırda 26.248 Türk kayıtlı olmakla birlikte, bu rakam sitenin Türkçe versiyonun lansmanıyla katlanarak artacaktır. Aslında, henüz başlangıç aşamasında, Türk kullanıcı tabanımız sitemizdeki serbest çalışanları işe alarak ve onlarla çalışarak 654.803 ABD doları harcamıştır. Türk işletmeleri şimdiye dek 11356 iş ilanı yayınlamıştır.”