Chelsea Manning’den tahliye sonrası ilk röportaj

WikiLeaks’e belge sızdıran ABD ordusu mensubu Chelsea Manning, 7 yıl tutulduğu cezaevinden serbest kaldığından beri verdiği ilk röportajda, “Adalet yerini buldu” dedi.

ABC’ye mülakat veren 29 yaşındaki Manning, “Sorumluluğu kabul ettim. Kimse bana bunu yapmamı söylemedi. Bu tamamen benim sorumluluğum” diye konuştu.

Cezaevindeyken cinsiyet değiştiren ve o esnada Bradley olarak tanınan Chelsea, Irak ve Afganistan’daki savaş bölgelerinden aldığı ve sivil ölümleri de içeren bilgilerden çok etkilendiğini anlattı.

‘HEPİMİZİN TOPLUMA KARŞI SORUMLULUĞU VAR’

Manning, “Bütün o bilgileri almak, ölüm, yıkım, kargaşa ve en sonunda duruyorsunuz. Sadece bilgi ve istatistik almamaya, insanları da görmeye başladım” ifadelerini kullandı.

​2010’da 700 binden fazla gizli belge sızdıran Manning, söz konusu belgelerin toplumda bir tartışma başlatacağını umduğunu ve ABD’nin ulusal güvenliğini tehlikeye soktuğunu düşünmediğini söyledi: “Hepimizin topluma karşı sorumluluğu var.”

Öte yandan fırsatı olsa, kendisinin cezasını düşüren eski Başkan Barack Obama’ya, kendisine şans verdiği için teşekkür edeceğini belirten Manning, “Adalet yerini bulduğu için çok rahatım” dedi.

İKİ KEZ İNTİHARA KALKIŞMIŞTI

Gizli belgelere erişim hakkı bulunan ve bunları WikiLeaks’e sızdıran Chelsea Manning, Ağustos 2013’te 35 yıl hapis cezası almıştı.

Sputnik’in haberine göre, iki kez intihara teşebbüs eden Manning, Obama tarafından, Obama görevini Donald Trump’a devretmeden 2 gün önce affedilmişti. Manning, 7 yıl tutulduğu cezaevinden geçen ay serbest bırakılmıştı.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın