Datateknik’ten SGK’ya E-Haciz projesi

Sistem entegratörü Datateknik, Sosyal Güvenlik Kurumu ile yaptığı çalışma sonucunda “E-Haciz” projesini başarı ile tamamladı.   Sosyal Güvenlik Kurumu’nun alacaklarını tahsil etmek için 2013 yılında devreye sokacağı proje ile bankalarla yapılacak protokoller çerçevesinde alınamayan ödemelerin borçluların banka mevduat hesabından elektronik ortamda tahsil edilmesini de sağlıyor.

Bu yeni sistemle birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’nun iş sürekliliğinin artmasının, zaman kayıplarının yaşanmamasının ve teknik kaynakların sanallaştırma ile daha verimli bir şekilde kullanılmasının hedeflendiğini belirten Datateknik İcra Kurulu Başkanı Dr. Nihat Kantar, projenin 7/24 kesintisiz ve güvenli hizmet sunabilmesi için en önemli faktörlerden birinin ihtiyaçların doğru analiz edilmesi ve konularında uzman firmalarla çalışılması olduğunun altını çiziyor.

Proje kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu Mamak Bilgi İşlem Merkezi’nde Datateknik tarafından sistemin ihtiyaç duyacağı donanım ve yazılım altyapısı sağlanmasının yanı sıra güvenlik altyapısı modernize edildi. Sanallaştırma altyapısı kurularak güvenlik çözümleri sağlandı. Bundan sonraki süreçte sistemde finansman sorunlarının yaşanma riskinin ortadan kalkacağı ve otomatik olarak çalışan yazılım ile sistem açıklarının yaşanmayacağı ön görülüyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın