DDoS saldırında yüzde 350 artış

Saniyede 20 Gb’ın üzerindeki DDoS saldırılarının sayısında yüzde 350 artış yaşandı.

Arbor Networks, 2013’ün üçüncü çeyreğinde yaşanan ‘dağıtık hizmet engelleme’ (DDoS) saldırısı eğilimlerine ilişkin verileri yayınladı. Saldırı boyutunda gözlemlenen artışa göre DDoS, küresel arenada tehdit oluşturmaya devam ediyor.

Arbor Networks Çözüm Mimarı Darren Anstee, Arbor Networks’ün ATLAS sistemi ile İnternet trafiğinin ve anlık saldırıların izlenebildiğini belirterek “Hizmet sağlayıcısı müşterilerimizin katılımı arttıkça, olan biten hakkında daha da net bir fikir edinebiliyoruz.” dedi.

DDoS saldırılarındaki artış kadar ATLAS kullanımında da artış gözlemlediklerini belirten Anstee, “İkinci çeyrekte ATLAS, yoğun saatlerdeki IPv4 trafiğini 47 Tb/sn. hızla izledi. Üçüncü çeyrekte bu rakam yüzde 46 artarak 69 Tb/sn.’ye ulaştı. Bu, tüm İnternet trafiğinin önemli bir bölümünü oluşturuyor ve Arbor araştırmacılarına ve müşterilerine saldırıların genel doğasını anlamak için önemli bir fırsat sunuyor.” şeklinde konuştu.

DDoS saldırılarıyla ilgili önemli veriler:

  • DDoS saldırı boyutu hızla artıyor, saniyede 191 Gb hıza ulaşıldı
  • Bu yıl gerçekleşen saldırıların yüzde 54’ü 1 Gb/sn.’nin üzerinde ve 2012’de gerçekleşenlerden yüzde 33 daha fazla.
  • Bu yıl gerçekleşen saldırıların yüzde 37’si 2 – 10 Gb/sn. aralığında ve geçen yıldan yüzde 15 daha fazla.
  • 10 Gb/sn.’nin üzerindeki saldırı oranlarında yüzde 44 artış var ve tüm saldırıların yüzde 4’ünü oluşturuyor.
  • 2012’nin tamamıyla karşılaştırıldığında bu yıl 20 Gb/sn.’nin üzerinde gerçekleşen saldırıların sayısında yüzde 350’den fazla artış var.
  • 2013 için ortalama bir DDoS saldırısı şimdilik 2,64 Gb/sn. ile gerçekleşiyor ve bu rakam 2012’dekinin yüzde 78 daha fazlası.
  • Bu yıl gözlemlenen tüm saldırıların yüzde 87’si bir saatten daha kısa sürüyor.
  • Gözlemlenen ve doğrulanan en büyük saldırı boyutu 191 Gb/sn.’ye kadar çıkmış durumda.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir