Devlet destekli veri korsanlığında artış

Sanal ortamdaki devlet destekli büyük casusluk faaliyetlerinin 2012 yılında veri merkezleri için büyük tehdit oluşturduğu sonucuna varılan bir araştırma yapıldı.

Verizon adlı bir bilişim şirketi için yapılan çalışma ‘devlet destekli sanal korsanlık faaliyetlerinin veri merkezlerine yönelik tehlike unsurları arasında ikinci sıraya yükseldiğini’ söylüyor.

Rapora göre, sanal dünyaya yönelik “en büyük tehlike unsurunu” hırsızlık amaçlı faaliyetler oluşturdu; bu faaliyetleri yürütenler şirketlerin sistemlerine girip para çalmaya çalışıyor.

İngiltere’de bugün enformasyon güvenliği konusunda konferans başlıyor; raporda bu konferans ile aynı döneme rastlayacak şekilde yayımlandı.

Söz konusu rapora göre sanal ortamdaki korsanlık faaliyetlerinin yüzde 75’i mali amaçlı, “saldırganların” yüzde 20’si ise ürüne ya da teknolojik bilgiye ulaşılmaya çalışılan faaliyetler olarak beliriyor.

BBC’nin haberine göre, Verizon için yapılan çalışma sırasında – 2012 yılı boyunca – meydana gelen 621 sanal korsanlık eylemi mercek altına alındı.

Ürün ve teknoloji hırsızlığına en çok hedef olan kuruluşlar üretim ve otomotiv sektöründe faaliyet gösteriyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın