Dünyada tuvaletten çok telefon var

TechnoLogic 29 Mart 2013 0
Dünyada tuvaletten çok telefon var

Birleşmiş Milletler’in verilerine göre, dünya üzerindeki telefon sayısı, tuvalete ulaşabilen insan sayısından fazla.

BM Genel Sekreter Yardımcısı Jan Eliasson, 22 Mart Dünya Su Günü çerçevesinde insan sağlığı ve çevreyi yakından ilgilendiren tuvalet sorununa dikkat çekti. Eliasson, dünya genelinde 6 milyar cep telefonu bulunmasına karşın sadece 4,5 milyar insanın temiz tuvalet olanağına ulaşabildiğini kaydetti.

Eliasson, “2,5 milyar insanın uygun koşullarda tuvalet olanağı yok. İnanılması güç ama 1,1 milyar insan hâlâ tuvalet ihtiyacını açık alanda gideriyor” diye konuştu.

Su artık bir insan hakkı

Tüm devletlerin hükümetleri ve toplumlarını, uluslararası organizasyonları ve sanayi dünyasının temsilcilerini bu sorunu gidermeye çağıran Eliasson, pek çok kişinin üzerinde konuşmaktan hoşlanmadığı bu sorunun insan onuruyla birlikte çevre ve insan sağlığını ilgilendirdiğine dikkat çekti.

Deutsche Welle’nin haberine göre, BM, 2000 yılında uygun tuvalet olanağına sahip olmayan insan sayısını 2015’e kadar yarıya indirmeyi hedeflemişti. Çin bu oranı hızla yüzde 80’den yüzde 36’ya indirmeyi başardı. Ancak komşusu Hindistan’da her üç kişiden ikisinin hâlâ temiz tuvalete erişimi yok.

Bir cevap yazın »