Dünyanın ilk Üç Taşıyıcılı İnternet Teknolojisi testi Turkcell’de

İletişim devi Ericsson, 63 Mbps’e varan hızlara imkân veren “Üç Taşıyıcılı İnternet Teknolojisini (Three Carrier) ilk kez Turkcell 3G şebekesinde denedi. Böylece Turkcell, dünyada üç taşıyıcı özelliğini şebekesinde deneyimleyen ilk operatör oldu. Teknoloji dünyası açısından uluslararası önem taşıyan, 3C-HSDPA (Üç Taşıyıcı ile veri indirme) ve DC-HSUPA (Çift Taşıyıcı ile veri yükleme) laboratuvar testleri başarıyla sonuçlandı.

Ericsson, Qualcomm ve Turkcell iş birliği ile gerçekleştirilen testlerde, veri indirme hızında yüzde 50 ve veri yükleme hızında da yüzde 100 artış gözlemlendi. Üç Taşıyıcı ile 63 Mbps’lik indirme hızına erişildi. Çift Taşıyıcı teknolojisi ile de 11,19 Mbps veri yükleme hızı elde edildi. Mevcut durumda Turkcell şebekesinde, çift taşıyıcı teknolojisi ile 43,2 Mbps’e varan veri indirme ve tek taşıyıcı ile 5,76 Mbps’e varan veri yükleme hızları sunuluyor.

Teknoloji dünyasının gözleri İstanbul’a çevrildi

bulentelonu

Turkcell Kartal Plaza’da gerçekleştirilen testin ardından bir değerlendirme yapan Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Bülent Elönü şunları söyledi: “Turkcell olarak, en yeni teknolojileri müşterilerimize en hızlı şekilde sunmak ve müşteri deneyimini mükemmelleştirmek için teknolojik gelişim süreçlerini yakından takip ediyoruz. Bu kapsamda mevcut çift taşıyıcı teknolojisinin bir sonraki adımı olan, üç taşıyıcılı internet teknolojisiyle ilgili üretici planlarını uzun zamandır izliyoruz. Teknolojik iş birliği içerisinde olduğumuz Ericsson ve Qualcomm ile daha önce pek çok önemli inovasyonu başarıyla hayata geçirdik. Bu başarılı iş birlikleri, Turkcell şebekesinde bugün dünyada bir ilke imza atılmasını sağladı. Son kullanıcıya yönelik zenginleştirilmiş servisler açısından büyük önem taşıyan bu testlerle teknoloji dünyasının gözleri İstanbul’a çevrildi. Geleceğin teknolojisini ilk kez denemek için Turkcell şebekesinin tercih edilmesi bizi mutlu etti.”

ziyaerdem

Ericsson Türkiye Genel Müdürü Ziya Erdem de konuyla ilgili şunları söyledi: “Son yıllarda Telekom dünyasında paradigma değişimi yaşıyoruz. Bu bağlamda aplikasyon kapsaması ve son kullanıcı deneyimini arttırmak bizlerin odak noktası haline geldi. Avrupa’nın lider operatörlerinden Turkcell ve sektörünün öncüsü Qualcomm’un işbirliği ile dünyada ilk kez 3 Taşıyıcı ile veri indirme ve ayrıca 2 taşıyıcı ile veri yükleme teknolojilerini test ettik. Turkcell abonelerini diledikleri mobil uygulamalara daha rahat ulaştıracak bu teknoloji sayesinde, mobile genişbant son kullanıcı deneyimini zirveye taşınmış oldu.”

Qualcomm Türkiye Genel Müdürü Barış Ruacan ise, “Qualcomm olarak genişbant mobil internet deneyimini en ileri noktalara taşımak için hızla çalışıyoruz. 3G ağlar üzerinde 3C-HSPA+ ve DC-HSUPA teknolojilerini hayata geçirerek akıllı cihazlarda yüksek hızda internet tecrübesi sunmak bu yaklaşımın en somut örneklerinden biridir. Tüketicilere daha zengin bir mobil deneyim vermenin formülünün inovasyonda sürdürülebilirliği sağlamak olduğunu düşünüyor ve çalışmalarımızı bu yönde şekillendiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Üç Taşıyıcılı Internet Teknolojisi (Three Carrier) nedir?

Üç Taşıyıcı teknolojisi, şebekeye herhangi bir taşıyıcıdan erişen bir kullanıcıya diğer taşıyıcıdaki mevcut kaynakları daha verimli kullanma imkânı tanır. Sağladığı hız artışı, servis alınan baz istasyonuna olan uzaklıktan bağımsız olarak tüm aboneler için geçerlidir. Üç Taşıyıcı sayesinde web sayfalarının açılış hızı, online oyun uygulamalarındaki tepki süreleri gibi ölçütlerde önemli ölçüde iyileşme sağlanır. 63 Mbps hıza ulaşan aboneler, 700 MB’lık bir filmi yalnızca 1 dakika 29 saniyede indirebilirler.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın