TechnoLogic – E-ticarette yeni bir dönem başlıyor


E-ticarette yeni bir dönem başlıyor

TechnoLogic 21 Eylül 2014 0
E-ticarette yeni bir dönem başlıyor

76 milyon nüfusa sahip ülkemizin yüzde 49’u internet kullanıcısı, bu kullanıcıların yüzde 24’ü ise internetten alışveriş yapıyor. Özellikle mobil cihazlardan yapılan alışverişlerin artmasıyla birlikte güvenlik faktörü, daha çok önem kazanmaya başladı. Bu durum, konuya ilişkin hukuksal yapının oluşturulması ihtiyacını da beraberinde getirdi.

6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun ile ödeme sistemleri sektöründe faaliyet gösteren kurumların, lisans alarak ve yasal kontrollere tabi olarak faaliyetlerini sürdürmesi amaçlanıyor. Kanuna göre, e-ticaret yapan, sanal POS işlem türü ile ödeme veya tahsilat yapan firmalar, kullanıcıların hassas ödeme verilerini tutamayacak ve kaydedemeyecek.

Tüketicilerin internetten alışveriş yaparken en çok hassasiyet gösterdikleri konunun, kişisel ve hassas ödeme bilgilerinin suistimal edilme ihtimali olduğunu söyleyen Asseco SEE Grup Yöneticisi Burak Kutlu, “Kanun ile birlikte 14 milyar TL’lik hacme sahip e-ticaret sektörü, daha güvenli bir yapıya kavuşacak.” dedi.

Kutlu, “BKM verilerine göre, e-ticarette, 2013 yılının ilk altı ayında kredi kartıyla 23 milyar 678 milyon, 2014’ün ilk altı ayında ise 33 milyar 89 milyon liralık kredi kartı harcaması yapıldı. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 39,7’lik bir artış mevcut” şeklinde konuştu.