Energizer’dan araç sahiplerine akü bakımı uyarısı

Otomotiv marş aküsü imalatçılarından Johnson Controls’ün markalarından biri olan ve Türkiye’de Brisa güvencesiyle satışa sunulan Energizer uzmanları, araç sahiplerini akü bakımını ihmal etmemeleri konusunda uyardı.

Brisa’dan yapılan açıklamaya göre, Energizer Akü Uzmanı Dr. Eberhard Meissner, akü bakımının ihmal edilmesi halinde, kış koşullarında yolda kalma ve trafik kazası gibi risklerin artacağını belirtti.

Meissner, araç sahiplerine şu tavsiyelerde bulundu: “Aküler düzenli olarak test edilmelidir. Araç sahipleri, araçlarını servise götürdüklerinde akülerinin test edilmesini talep edebilirler. Servis sağlayıcılar, bu hizmeti çoğunlukla ücretsiz sunarlar. Akü kapağını ve kutup başlarını anti statik bir bezle temizlemek önemlidir. Bu, kutup başlarıyla temasta olan kalıntılardan istenmeyen elektrik boşalımını önler. Bu işlemle birlikte kutup ucu penseleri de gözden geçirilmeli, gerekirse sıkarak kesintisiz bir elektrik bağlantısı olduğundan emin olunmalıdır. Aküyü daha iyi doldurmak için araçlar daha uzun mesafelerde kullanılmalıdır. Kısa mesafe sürüşlerde akü tamamen dolmaz, bu yüzden arıza riski artar. Bunun nedeni arka cam ısıtıcıları, koltuk ısıtma ve fanlar gibi çok fazla enerji kullanan özelliklerdir.”

Meissner, akü değiştirme işleminin gelişen teknolojiyle daha karışık bir hale geldiğini, bu işlemin mutlaka yetkili servisler tarafından yapılması gerektiğini aktardı.

Birkaç yıl önce akü değiştirme işlemini kolaylıkla her kullanıcının kendi başına yapabildiğini hatırlatan Meissner, “Şimdiyse komplike araçlardaki elektrik sistemleri, konfor, eğlence ve Start-Stop gibi çevre dostu teknolojiler, araç sahiplerinin akülerini kendilerinin değiştirmesini zorlaştırıyor. Bir aküyü doğru şekilde değiştirmek için sıklıkla özel aletler ve uzmanlık gereklidir. Örneğin; yeni sistemdeki birçok araçta, değiştirdikten sonra yeni akünüzü bir sisteme kaydetmeniz gerekir ki bu da karmaşık bir işlem olabilir. Akünüz ve aracınızın bilgisayar sistemi arasındaki elektrik akımı bozulursa bu, araç kontrol birimlerinde ve elektronik donanımlarda veri kaybına yol açabilir. Radyolar ve pencereler gibi elektronik bileşenlerin yeniden programlanması gerekebilir” bilgilerini de paylaştı.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın