Enerji şirketlerine ‘Yusufçuk’ saldırısı

Türkiye’nin de aralarında olduğu birçok Avrupalı enerji şirketinin bilgisayarlarına 2011 yılından beri virüs bulaştığı ortaya çıktı.

ABD, Almanya, Fransa, İspanya, İtalya, Polonya, Türkiye’den şirketlerin bilgisayarlarına Yusufçuk (Dragonfly) adlı virüsün bulaştığı belirtiliyor.

Enformasyon güvenliği konusunda uzmanlaşmış Amerikan şirketi Symantec, virüsün elektrik temini konusunda sorunlar yaratabileceğini duyurdu.

Virüsün bir ülke tarafından finanse edildiği ve öncelikle sanal casusluk amacıyla kullanıldığı sanılıyor.

Yusufçuk adlı virüsün, 2010 yılında İran’ın Natanz nükleer tesisindeki uranyum zenginleştirme santrifüjlerini felç eden Stuxnet’e benzerlikler gösterdiği belirtiliyor. İran o dönem bu saldırıdan nükleer programına karşı çıkan ABD ve İsrail’i suçlamıştı.

Deutsche Welle’nin haberine göre, Symantec “Yusufçuk bir ülkeden yapılmış bir operasyonun tüm özelliklerini taşıyor” açıklaması yaptı.

Virüsün Doğu Avrupa’daki bir ülkeden aktive edildiği tahmin edilirken tüm şirketlerin konuyla ilgili bilgilendirildiği duyuruldu.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir