TechnoLogic – Etohum, kendine güvenen girişimcileri bekliyor


Etohum, kendine güvenen girişimcileri bekliyor

TechnoLogic 13 Temmuz 2014 0
Etohum, kendine güvenen girişimcileri bekliyor

Teknoloji ve internetle ilgili şirket kuran girişimcileri hızlandıran ve erken aşama yatırımlarını yapan Etohum, birçok başarılı girişime destek olduğu 2014 döneminin ardından yepyeni bir Etohum süreci için kendine güvenen girişimcilerin başvurularını bekliyor!

Türkiye’deki internet ekosisteminin yaratılması ve gelişmesi adına 2008’den bu yana Türkiye’nin önde gelen birçok internet girişimine destek olarak hayata geçmesine katkıda bulunan Etohum, 2014-2015 dönemi için internet ve teknoloji girişimcilerinden başvuru almaya başladı.

Etohum başvuru süreci nasıl işliyor?

Yıl içerisinde Türkiye’nin önde gelen iş adamlarıyla birlikte, Hazine Müsteşarlığı’ndan akreditasyon alan Yatırımcı Ağı kapsamında birçok ortaklığa imza atarak girişimlere destek olan Etohum’un başlattığı başvuru süreci Kasım 2014’e kadar sürecek. Bu süre içinde girişimcilerle birebir görüşmeler, telefon ve video konferans görüşmeleri yapılarak Etohum kriterlerine uygun girişimciler belirlenecek. Eylül ayından itibaren de, başta İstanbul olmak üzere Ankara ve İzmir’de girişimcilerin birebir görüşmeler yapabileceği Etohum toplantıları düzenlenecek.

İnternet üzerinden yapılan başvurular arasından seçilen 40 proje ise 2015’in Ocak ayında ilan edilecek ve Etohum yatırımcılarına yapılacak sunumlardan sonra seçilen ve yatırım yapılan girişim sayısı 15’e indirilecek. Final aşamasında belirlenen Etohum 2015 projeleri, Mart ayında Antalya’da yapılacak Startup Turkey etkinliğinde yerli ve yabancı yatırımcılarla buluşma şansına sahip olacaklar. Aynı zamanda bu kısa listede olanlara, girişim başına 10.000 ila 20.000 dolar arasında “ilk tohum yatırımı” yapılabilecek.

Etohum’a kimler nasıl başvurabilir?

http://basvuru.etohum.com adresindeki başvuru formu; internet, mobil, oyun ve yazılım alanında kendi işini kurmayı isteyen ya da kendi şirketini kurmuş, fakat sermaye, yönetim, pazarlama ve diğer konularda desteğe ihtiyacı olan tüm girişimcilere açık. Süreç boyunca bireysel başvurular kabul edildiği gibi, takım halinde başvuru da yapılabiliyor. Başvuru sırasında katılımcılardan internet ve teknoloji konusundaki bilgilerini ve ilgilerini göstermeleri bekleniyor.

Değerlendirme süreci nasıl işliyor?

Etohum, her yıl seçtiği girişimcilere iş planı, proje yönetimi, sunum yöntemleri gibi konularda sağladığı eğitimler ve yatırımcılarla sosyal bağlantı imkânı sunarak onları her yönden destekliyor. Etohum yatırım yapabiliyor ancak girişimcilere para ödülü vaat etmiyor.

Etohum’a başvuran girişimcileri oldukça yoğun bir program bekliyor. Etohum’da seçilen girişimciler, üç ay sürecek olan Etohum Kampı’na katılıyor ve mentorlarla buluşma fırsatı yakalıyorlar. İlk etapta başvuranlardan iş planları veya fikirleri istenmiyor. Ancak seçimler sırasında katılımcılara geliştirmek istedikleri projeleri ve potansiyelleri olması gerektiği anlatılıyor.

Girişimciler için Etohum takvimi

Temmuz – Kasım 2014: Web sitesi üzerinden başvuruların alınması; internet üzerinden alınan başvurular sonrasında girişimcilerle birebir görüşmeler, telefon/video görüşmeleri, e-posta ve diğer iletişim yöntemleri ile uygun adayların belirlenmesi
Eylül – Kasım 2014: Başta İstanbul olmak üzere Ankara ve İzmir’de Etohum toplantıları ve kamplarının düzenlenmesi
Aralık – Şubat 2015 Etohum 40 için düzenlenen Girişimcilik Kampı programı
Ocak 2015: Etohum 40 adayının seçilmesi ve kendilerine bildirilmesi
17 Ocak 2015: Etohum 40 girişimlerinin Etohum yatırımcılarına kısa sunum yapması
31 Ocak 2015: Etohum 15 girişimlerinin hafta sonu toplantısı ile açıklanması
Mart 2015: Etohum Startup Turkey