Facebook’tan ‘Özel mesaj’ açıklaması

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, üyelerinin özel mesajlarının herkesin görebileceği şekilde yayımlandığı yolunda yayılan söylentilerin asılsız olduğunu açıkladı.

Çoğunluğu Fransa’da olmak üzere, birçok kullanıcı, 2007-2009 yılları arasında gönderilen özel mesajların herkesin görebileceği şekilde zaman tünelinde yayımlandığını bildirmişti.

Ancak Facebook, yaptığı açıklamada “Söz konusu mesajlar eskiden beri, üyelerin sayfalarındaki duvar yazışmalarında görülebiliyordu. Kullanıcıların mahremiyetinin ihlal edilmediğinden eminiz.” dedi.

Facebook şirketinden bir diğer kaynak da, teknik bakımdan iki veri bölgesinin birbirine karıştırılmasının mümkün olmadığını söyledi. Aynı kaynak, özel bir mesajın, kullanıcının duvarında ya da zaman tünelinde yayımlanmasını sağlayacak hiçbir mekanizma bulunmadığını kaydetti.

2011’de de benzer söylentiler çıkarıldığını ve derhal kapsamlı bir şekilde durumun araştırıldığını belirten Facebook görevlisi, bu söylentilerin de asılsız çıktığını hatırlattı.

Bu arada, ABD’de yayımlanan haftalık ekonomi gazetesi Barron’un, Facebook hisselerinin borsaya ilk sunulan 38 dolarlık değerinin çok altında düşerek sadece 15 dolar olduğunu yazmasıyla, şirket hisseleri bir aşamada yüzde 11 değer kaybetti.

New York borsasında Facebook hisseleri, dünü 20,79 dolardan kapadı. Facebook’tan gelen açıklamalara rağmen, birçok kullanıcı eski özel mesajlarının ortaya çıktığını haber verdi.

BBC’nin haberine göre, moda dünyasındaki sosyal paylaşım sitesi What I Wore Today’in sahibi Poppy Dinsey, “Duvarımda 2006’dan 2012’ye dek uzanan ve kesinlikle özel olan mesajlar var. Mesajların içeriği nedeniyle ve hafızama güvenerek, yüzde 100 eminim bundan. Duvarımdaki bazı mesajlar da açıkça, özel grup mesajlarının başlangıçları.” dedi.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın