Fortinet yeni işletim sistemi versiyonu FortiOS 5.4’ü duyurdu

FortiOS 5.4’ün yeni özellikleri yerel ağ segmentasyonunu ve güvenli erişimleri rahat uygulanabilir, kolay yönetilebilir ve izlenebilir hale getiriyor.

Dünyanın, yüksek performanslı güvenlik çözümleri lideri Fortinet, FortiOS işletim sisteminin yeni versiyonunu duyuruyor. FortiOS 5.4, müşterilerin gelişmiş tehditlere karşı altyapılarının savunması ve muhafazası için dahili ağ segmentasyonu sağlayacak yeni özellikler sunuyor.

Tüm Saldırı Döngüsü İçin Tek İşletim Sistemi

Gartner’ın, öngörüsüne gore, “2016’da tüm dünyada 6.4 milyar internet erişimli cihaz kullanılıyor olacak. Bu, 2015’e gore %30 düzeyinde bir artış anlamına gelirken, 2020 yılında bağlantılı cihaz sayısının 20.8 milyar adete ulaşacağı öngörülüyor.”

Bu katsayılar ölçeğindeki büyüme sanal saldırı yüzeyinin ve işletmelerin güvenlik mücadelelerinin de büyümesi anlamına geliyor. FortiOS, ileri tehditlere karşı savunma karmaşasını ortadan kaldırıyor. Son yenilikler sayesinde, tek tıklamayla analitik veriler ile aksiyonların gerçekleşmesini sağlıyor.

FortiOS 5.4, işletmelere yerel ağ segmentasyonu güvenlik duvarları (ISFW) ve Güvenli Erişim Mimarileri uygulama olanağı sunarak geleneksel savunma parametrelerinin ötesine geçme ve daha güçlü katmanları olan güvenlik stratejileri oluşturma imkanı sağlıyor.

Fortinet Kurucusu, Başkanı ve Teknolojiden Sorumlu Başkan Yardımcısı (CTO) Michael Xi, “Organizasyonlar, her gün yeni ve sürekli artan gelişmiş tehditlerle yüzleşiyor.Bu tehditlerle mücadele, ağ performansından ödün vermeden gerçek manada ağ segmentasyonu gerçekleştirebilecek güvenlik çözümleri gerektiriyor.” “FortiOS 5.4, sunduğu yeni özelliklerle kuruluşları siber tehditleri izole eden ve iyileştiren yerel ağ segmentasyon stratejileri uygulama yetenekleri ile güçlendiriyor.” dedi.

FortiOS 5.4 Yeni FortiGuard Mobil Güvenlik Hizmetlerini Tanıtıyor

FortiOS 5.4, FortiGuard Laboratuvarları’ndan yeni Mobil Tehdit güvenlik hizmetini sunuyor. İşletmelerde mobil cihaz kullanımındaki artış oranında bir azalma beklenmiyor ve bu durum mobil cihazları siber suç şebekelerinin ana hedefi durumuna getiriyor. FortiGuard Laboratuvarları’nın istihbarat ağının gücü ile FortiOS, mobil cihazlara yönelik tehdit güncellemelerini alarak Android, iOS ve Windows işletim sistemlerine karşı otomatik olarak koruma sağlıyor.

FortiOS 5.4’te Öne Çıkanlar

  • Yeni Gelişmiş Tehdit Koruma (ATP) Entegrasyonu: Fortinet’in, ATP Koruma Döngüsü entegrasyonu FortiClient, FortiMail, FortiSandbox ve FortiWeb ile bir ağa yada belli vektörlere yönelik tehdit bilgilerini otomatik olarak paylaşabiliyor.
  • Tümleşik Yeni Kolay Arayüz (UI): Tek bir kullanıcı arayüzü ile yöneticilerin ağın kuşbakışı görüntüsünü sunar ve tüm Fortinet ürün ailesinin izleme ve kontrolünü gerçekleştirirken bir yandan da derinlemesine analizler yapmaya imkan verir.
  • Yeni FortiHeartbeat İletişimi: Ağ topolojilerinin detaylı görüntülenmesini, güvenlik yöneticilerinin (CSO) uçtan uca uygulayabilecekleri politikaları belirleyebilmeleri için ihtiyaç duydukları veri ve analizlerle donatılmalarını ve ISFW gibi mimarilerin tasarlanmalarını sağlar.
  • Olay Müdahalesi: FortiOS 5.4, Otomatik olarak yada tek bir tıklama ile, cihazları karantinaya alma, t tehdit kaynaklarını engelleme gibi yetenekler sunarak, olay müdahale ekiplerinin tehditleri kısa sürede tanımasını ve kontrol altına almasını sağlar.
  • Yazılım Tanımlı Ağ(SDN) Entegrasyonu: VMware NSX ve Cisco ACI’nin de aralarında olduğu önde gelen SDN çözümleri ile entegrasyon sağlar.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın