Fujitsu Türkiye’den TOBB’a Dijital Dönüşüm Projesi

Türkiye’nin önde gelen kurumlarından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, dijital dönüşüm çalışmaları kapsamında hayata geçirdiği, artırılmış güvenlik ve üst düzey performans için inşa ettiği VDI (Virtual Desktop Infrastructure) projesinde Fujitsu sunucu ve depolama ürünlerini tercih etti.

TOBB’un Ankara ve İstanbul’da bulunan beş farklı lokasyonunda gerçekleştirilen proje kapsamındaki tüm cihazların tedarik edilmesi ve kurulumlarının yapılması TOBB Bilgi İşlem Müdürlüğü çalışanlarının yakın iş birliği ve katkılarıyla 12 haftada tamamlandı.

TOBB çalışanları VDI projelerinin niteliği gereğince gündelik işlerine eksiksiz bir şekilde devam ederken, proje kapsamında çalışanların iş verilerinin aktarımı ile bilgisayarlarının değişimi mesai saatleri dışında yapıldı. Ayrıca çalışanlar çağrı merkezi ve yerinde destek hizmetleriyle yeni sistemleri hakkında bilgilendirildi.

VDI (Sanal Desktop Altyapısı) maliyetleri azaltırken üretkenliği artırıyor

TOBB’un her bir departmanında yapılandırılmamış ve organize olmayan, birbirinden farklı ve karmaşık kullanıcı profilleri bulunuyordu. TOBB, çalışanlarının etkin zaman kullanımını artırmak ve genel operasyonel giderleri dengelemek için Virtual Desktop Infrastructe (VDI) altyapısı kurmaya karar verdi. Veri Merkezi fazında, son kullanıcı verilerinin yönetimi ve güvenliği Fujitsu Server PRIMERGY RX2540 sunucularıyla sağlanırken, verilerin depolanması tarafında Fujitsu Storage ETERNUS DX8900 depolama ürünleri kullanıldı.

Son kullanıcı fazında, çalışanların VDI sistem donanımı gereksinimleri Fujitsu Desktop ESPRIMO Q956 ve Fujitsu Display B22T-7 Pro ile gerçekleştirildi.

Uzun yıllardır kullanılan mevcut bilgisayarların zamanla eskimesi ve yetersiz kalması TOBB çalışanlarının işlerini hızlı ve verimli çalışmasının önünde engel teşkil ediyordu. Gelişen teknolojiyle birlikte artan siber saldırılar, verilerin güvenlik altına alınmasını daha da önemli hale getiriyor.

Bu vesileyle VDI teknolojisi kullanılarak, çalışanların verilerinin güvenliğinin sağlanması ve önemli bilgilerin tek noktadan yedeklenmesi de amaçlandı. Bunun yanında TOBB’un gelişen ve büyüyen bir organizasyon olması, kurumda üretilen verilerin de büyümesine neden oluyor. Bu bağlamda, VDI ortamının sağladığı imkanlardan faydalanılarak artan veri hacminin daha yönetilebilir olması mümkün hale getirilmiş oldu.

Geliştirilmiş̧ bir sanal platform

TOBB çalışanlarının operasyonel verimliliğini ve bilgi güvenliğini arttırmak amacıyla hayata geçirilen projede mevcut bilgisayarların, işletim sistemleri ve yazılımları sanal ortama geçirilmiş oldu. VMware Hypervisor üzerinde Citrix Desktop Sanallaştırma mimarisi kullanılan projede merkezi, yedekli ve güvenli bir şekilde yönetilmesi sağlandı.

Veri merkezi ve son kullanıcı kurulumları olmak üzere iki fazdan oluşan proje kapsamında; veri Merkezi fazında, son kullanıcı verilerinin yönetimi 12 adet Fujitsu PRIMERGY RX2540 sunucu ile sağlandı. Verilerin depolanması tarafında ise Fujitsu ETERNUS DX8900 depolama çözümleri kullanıldı.

Son kullanıcı fazında, Fujitsu Desktop ESPIRIMO Q956 ve Fujitsu Display B22T-7 Pro kullanılarak çalışanların VDI sistemindeki donanımsal ihtiyaçları sağlanmış̧ oldu.

Birbirinden farklı ve karmaşık kullanıcı profillerinin VDI ortamına aktarılmasında Citrix XenDesktop sanallaştırma teknolojileri kullanıldı. Ayrıca desktop sanallaştırma, uygulama sanallaştırma ve kişisel disk özellikleri de kullanılarak merkezi ortamda tüm kullanıcı profillerinin entegrasyonu sağlanmış oldu.

VDI teknolojisi sayesinde TOBB’daki departmanların ve çalışanların RAM, Disk, CPU, Ekran kartı gibi ihtiyaçları sanallaştırma teknolojisinden faydalanılarak, merkezi sistem üzerinden kolaylıkla yönetilebilir hale gelmiş oldu.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın