Gol çizgisi teknolojisi İngiltere’de

İngiltere premier ligi takımları gol çizgisi teknolojisini uygulamaya karar verdi. Kulüplerin stadlarına ve Wembley Stadyumu’na kamera düzenekleri yerleştirilerek, maçlar sırasında topun gol çizgisini geçip geçmediği kesin olarak belirlenecek.

Teknik sistem, alınan görüntüler ışığında varılan sonucun hakeme mesajla iletilmesini öngörüyor. Dünya futbol federasyonları birliği FİFA, gol çizgisi teknolojisinin kullanılabileceğine karar vermişti. FİFA, teknolojiyi uygulayan firmalardan GoalControl şirketine lisans verdi.

İngiltere’deki proje uygulamalarını ise Hawk-Eye adlı şirket üstleniyor. Adını şirkete veren ve “şahin göz” anlamına gelen teknolojik ürünle, her bir kale 7 kamera ile izleniyor. Kameraların, “milimetre hesabıyla doğru saptamalar yaptığı” iddia ediliyor.

BBC’nin haberine göre, İngiltere ligindeki 20 takımın temsilcisinin katılımıyla yapılan toplantıda alınan kararlara göre, sistemi Wembley stadına yerleştirme işini futbol federasyonu üstlenecek.

Daha sonra 17 Premier League takımı da stadlarına sistemin kurulmasını sağlayacak. Birinci lige yükselecek 3 takım da projeye dahil olacak. Ligden düşen takımlar ise projenin dışında kalacak.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın