Google ‘evlere internet’ hizmetini yaygınlaştırıyor

TechnoLogic 11 Nisan 2013 0
Google ‘evlere internet’ hizmetini yaygınlaştırıyor

Yazılım ve internet devi Google sağladığı süper hızlı geniş bant internet hizmetini Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas eyaletindeki Austin kentine de genişleteceğini doğruladı.

Google bu hizmetini şimdiye kadar Kansas City ile sınırlı tutmuştu. Bu kent sakinleri, 70 dolar karşılığında saniyede bir cigabite kadar hızlı internet erişimi alabiliyorlar.

Google Yürütme Kurulu Başkanı Eric Schmidt, Aralık ayında şirketin hizmetlerini genişletmek üzere yeni kentler aradıklarını açıklamıştı. Süper hızlı internet servisini Austin’e genişletme kararını internet sayfasından açıklayan Google, kenttekileri sisteme yazılmaya çağırdı.

Google’ın yanı sıra, Austin Belediye Başkanı Lee Leffingwell de Google’ın kararını duyurdu. Şirket, 2014 yılı ortasından itibaren hizmet sağlamaya başlayacağını belirtiyor. Google, internetten yaptığı açıklamada, Austin’i girişimcilik ve yaratıcılığın öne çıktığı bir kent olduğu için seçtiklerini duyurdu.

BBC’nin haberine göre, Google Fiber’ın Başkan Yardımcısı Milo Medin, “Bu kişilerin cigabit hızında internetle olağanüstü şeyler yapacaklarına inanıyor ve bu topluma kabul edildiğimiz için kendimizi ayrıcalıklı hissediyoruz” dedi.

Bir cigabit hızındaki internet paketi, Google Drive üzerinde 1 TB depolama hakkı ile birlikte geliyor. Kullanıcılar, 120 dolar karşılığında Google’dan internetin yanı sıra kablolu televizyon hizmeti de alabilecek.

Ovum adlı araştırma firmasından Steven Hartley, bu hamlenin ABD’deki diğer internet servis sağlayıcıların dikkatini üzerinde toplayacağını söyledi. Bu hizmet Kansas City’de 2012 yılında verilmeye başlanmıştı.

Bir cevap yazın »