TechnoLogic – Google Maps yeniden iPhone’da


Google Maps yeniden iPhone’da

TechnoLogic 13 Aralık 2012 0
Google Maps yeniden iPhone’da

Google iPhone telefonlar için yeni bir harita uygulaması geliştirdi. Apple iPhone için işletim sisteminin yeni güncellemesinde kendi harita programını yerleştirmiş ve Google’ın cihazın varsayılan haritası olmasını sona erdirmişti.

Google’ın yeni iPhone uygulamasında, geçmişte yalnızca Android cihazlardaki uygulamalarda kullanılan bazı özelliklere de yer verilmiş.

Sektördeki bir uzman, Google Harita uygulamasının gerçekten de popüler olabileceğini ancak Nokia’nın bu konuda hala güçlü bir rekabet sergileyebildiğini söylüyor. Finlandiyalı firma bir süre önce, iPhone için ücretsiz harita uygulaması geliştirmişti.

Şirketler, ürünlerini Iphone’da bulunan programların kullanım sırasında gönderdikleri bilgileri ve kullanıcıların geri bildirimlerini dikkate alarak yeniliyorlar. Kullanım sırasında elde edilen bilgiler, anlık trafik bilgilerini güncellemelerine imkan veriyor.

Google’ın yeni harita uygulaması, geçmişte iPhone’daki uygulamada mümkün olmayan pek çok yeniliği barındırıyor. Yeni uygulamada, sesle yönlendirme yapılırken, tahmini yolculuk süreleri belirleniyor. Uygulamada ayrıca, Street View sistemine yazılı şirketlere ait binaların panoramik iç mekân görüntüleri de veriliyor.

Binaların, farklı açılardan görüntülenebilen üç boyutlu temsilleri ve önceden oluşturulmuş grafiklerden ziyade vektör tabanlı grafikler de yeni uygulamadaki ekstra özellikler arasında.

BBC’nin haberine göre, Android telefonlardaki uygulamalarda bulunduğu halde iPhone’da bulunmayan özellikler arasında ise, haritaların internet bağlantısı gerektirmeden kullanılabilmesini sağlayan indirme özelliği ve sesli arama özelliği.