Google ve Microsoft’un kârında artış

Google ve Microsoft kârlarında artış açıkladı. Google’ın kârı bu yılın ilk üç ayında, önceki yıla göre yüzde 16 artarak, 3.35 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Bu kâr artışında kilit unsur, internet reklam gelirlerindeki yükseliş oldu. Bu durum Google’ın reklamverenlerin güvenini kazanmakta olduğunun işareti olarak görülüyor. Microsoft’un da kârı beklentiyi aşarak yüzde 17 arttı ve 6 milyar dolara ulaştı.

Microsoft’un kârı, Windows 8 işletim sistemini kullanan kişisel bilgisayar talebinin düştüğü esnada, maliyet kontrolleri ve şirket ve sunucu yazılımı satışlarının desteğiyle arttı. Şirketin hisse başı kârı 72 cent oldu ve uzmanların 68 cent beklentisini aştı.

Teknoloji şirketinin geliri ise 20.5 milyar dolara ulaşarak, beklentilere paralel gerçekleşti. Uzmanlar maliyet kesintilerinin Microsoft’a yardımcı olduğunu söyleyor. Ofis sistemlerinin işbirliği ve telekonferans programlarındaki satışlar artarken, şirket maliyeti de kontrol altında tuttu.

Bu durum, tarihin en sert düşüşünü kaydeden kişisel bilgisayar satışlarının etkisini hafifletti. Microsoft, 1 Temmuz’da başlayacak olan bir sonraki mali yıl için operasyonel masraflarının 31.6 milyar dolar ile 32.2 milyar dolar arasında olacağını öngörüyor.

BBC’nin haberine göre, IBM ise ilk çeyrek kar ve gelirlerinde düşüş açıkladı. Bunun başlıca iki nedeni, şirketin anlaşmaları zamanında tamamlayamaması ve Japon yenindeki düşüşten olumsuz etkilenmesi oldu. IBM’in geliri geçen yıla göre yüzde 5, kârı yüzde 1 geriledi.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın