Google’a iş başvurusu yapmaktan korkmayın

Dünyanın en büyük şirketlerinden Google’un, dünya genelinde seçkin üniversitelerde düzenlediği ‘Interview Training’ (mülakat eğitimi) Uluslararası Antalya Üniversitesi (UAÜ) kampüsünde gerçekleştirildi.

Google’ı temsilen San Francisco’dan Google Yazılım Mühendisi Selim Önal, Türkiye’de bilgisayar bilimi alanında çok başarılı öğrencilerin olduğunu ve birçoğunun basit bir hazırlık ile kesinlikle ABD de dahil yurtdışında başarılı bir kariyere sahibi olabileceğini söyledi.

Google’da çalışmak isteyenlere kendilerini nasıl bir sürecin beklediği yolunda ipuçları veren genç mühendis, sunum eşliğinde süreçle ilgili bilgiler paylaştı.

Özellikle üniversite düzeyinde öğrencilerin daha cesur davranarak mülakatlara girmekten çekinmemeleri gerektiğini söyleyen Önal, Google’ın işe alım ofisinin bu konuda çok fazla kaynağın mevcut olduğunu ve ilgili öğrencilerin bunları ve diğer şirketlerin benzer kaynaklarını takip etmelerinin faydalı olacağını ifade etti.

Google için olmazsa olmazlar arasında ‘kültür’ faktörü geliyor. Bu Google için çok önemli diyen Selim Önal, şunları söyledi:

“Google temelde iki şeye çok önem veriyor. Birincisi adayların Bilgisayar Bilimi alanında temellerinin çok sağlam olması gerekiyor, ikincisi ise Google’un iş kültürünü iyi özümseyip bu ortamın onlar için ideal olup olmadığına karar vermeleri gerekiyor. Google’ın eleştiriye çok açık, paylaşmayı, ortak üretmeyi teşvik eden ama bir yandan rekabetçi bir iş kültürü var.

Google’da doğrudan yönetici alımı yapılmıyor, belki çok çok istisna olursa ancak. Genelde adaylar mühendis olarak alınıyor, iki sene mühendis olarak çalışıyor, ardından yönetici yapılıyor. Zaman içinde bir ‘Google kültürü’ oluştu ve bu muhafaza edilmeye çalışılıyor.

Google’da terfi düşünen biri, bunun için müracaat etmesi gerekiyor. Bu süreçte birlikte çalışmayan Google çalışanlarının oyları geçerli oluyor. Çünkü amiri veya kendi çalışma arkadaşları objektif olamayabilir.”

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın